Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edebiliriz

Kan Şekerini Denge Tutmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Banyolarınızda Yetiştirmek İsteyeceğiniz Bitkiler

Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Pırasa Çorbası Tarifi

Kahvaltıda tüketilecek en iyi meyveler

Kan Şekerini Denge Tutmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Kan Şekeri Düşüklüğü Sebepleri ve Tüketilmesi Gereken Besinler

Kan şekeri düşüklüğünün en önemli nedenleri arasında düzensiz beslenme gelir. Düzensiz beslenme ve karbonhidratı zengin diyetler kan şekeri düşüklüğünü tetiklemektedir. Kan şekerindeki ani düşüklük veya sürekli olan düşüklük hayati önem arz etmektedir. Kan şekerini belirli bir seviyede tutmak çok önemlidir. Beslenme programınıza uygulayacağınız birkaç dokunuş kan şekerinizi dengede tutabilir.

Kan şekeri dengesini sağlayabileceğimiz Glisemik indeksi düşük besinlere örnek olarak

Balık ve Omega 3

Omega 3 yağ asidi ve yüksek oranda protein içeren balıklar kalp damar sağlığı ve kan şekeri seviyesinin düzenlenmesinde etkili bir besindir. Hafta 3 kez tüketildiğinde olumlu etkilerini görmek mümkündür.

Baklagiller

Uzun bir süre boyunca tokluk hissi verecek olan kuru baklagiller yüksek lif içermesinden dolayı hafta da 2 kez tüketilmesinde fayda vardır. Kuru baklagiller kan şekerinin ani yükselmesi ve düşmesini engeller.

Kırmızı meyveler

Zengin antioksidan deposu olan bu besinler tüketildiğinde olumlu sonuçları almak mümkündür. Kırmızı meyveler Lifli yapılarıyla oldukça zengindirler.

Yoğurt

Düzenli olarak tüketmemiz gereken yoğurt kemik sağlığı ve kan şekerini düzenlemek için tercih edilen bir besindir her gün tükettiğimizde kan şekerindeki dengeye sağlamış olacağız.  

Kuruyemişler

Fındık, badem ve ceviz gibi kuruyemişler kan şekerini düzenleme özelliklerine sahiptirler.

Yulaf gevreği

Kan şekerini dengede tutabilecek besinler arasında yer alan yulaf gevreği kan şekerini düzenler ve tokluk hissi verir. Tahıllı yiyecekler düşük Glisemik indeksi içerdiği için düzenli tüketildiğinde dengeli bir kan şekeri seviyesi elde edebilirsiniz.

Tarçın

Her mutfakta bulunması gereken bir baharat olan tarçın insülin seviyesini dengeler ve şeker tüketme isteğini azaltır.

Elma

Sürekli tatlı istemenin altında yatan sebeplerin arasında krom eksikliği de yer almaktadır. Elmanın içerisinde bulunan yüksek krom oranı bu ihtiyacı giderir ve tatlı tüketmenize engel olabilir.

Hurma

Düşük glisemik indeksi olan hurma hem lezzetiyle hem de içerisinde bulundurduğu değerlerle sevilen bir besindir. Günde birkaç tane tüketeceğiniz hurmalar gün içerinse ihtiyaç duyacağınız şeker ihtiyacını karşılayacaktır.  Hurma kemik erimesi ve yüksek tansiyona iyi gelmektedir.

Pancar

Kalp hastalıkları, migren ve kansızlığa birebir olan pancar aynı zamanda kan şekerini dengede tutan bir besindir. 10 dakika boyunca kaynatabileceğiniz pancarın suyunu içebilir veya küp şeklinde pancarı tüketebilirsiniz.