• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

Aslına bakarsanız doğanın mucizesi olan zeytinin her hali insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün gereksinimleri karşılar diyebiliriz. Zeytinyağının faydalarını ise saymakla bitiremeyiz.

Aslına bakarsanız doğanın mucizesi olan zeytinin her hali insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün gereksinimleri karşılar diyebiliriz. Zeytinyağının faydalarını ise saymakla bitiremeyiz. Özellikle içinde bulunduğumuz covid-19 sürecinde sıkça tüketmemiz gereken ürünlerin başında geldiği yadsınamaz bir gerçektir. Gerek iç organlarımız gerekse cilde, saçlara olan faydasıyla bu mucizeyi herkesin mutfağına demirbaş yapması gerekmektedir.

Şimdi zeytinyağının faydalarını daha detaylı ele alalım.

             Sindirimi düzenler :

 Zeytinyağı içerisinde yüksek oranda antioksidan içerir. Günde 1 yemek kaşığı kullanacağınız zeytinyağı mucizesi , kabızlık probleminiz var ise aşmanıza yok ise sindirim sisteminizi düzenlemenize yardımcı olacaktır.

             Diyabete etkisi :

Zeytinyağının faydaları arasında diyabete etkisi dikkat çekiyor. Diyabet hastaları için insülin görevi görüyor ve kandaki şeker oranını düzenliyor.

            Saç bakımına etkisi :

Zeytinyağı ile saç diblerine ve uçlarına yapacağınız masaj, saçlarınız güçlenmesini, dökülmelerin azalmasını ve sağlıklı, parlak saçlara sahip olmanızı sağlıyor.

             Kan basıncını düzenler :

Kan basıncınızı düzenleyen zeytinyağı tansiyonunuzu hep normal seviyede tutmanıza yardımcı olur.

              Karaciğere etkisi :

Zeytinyağının faydaları arasında karaciğere yaptığı iyilikler yadsınamaz bir gerçektir.Karaciğerimiz aslında tüm vücudumuzun yenilenmesi ve tazelenmesiyle meşhurdur. Ve zeytinyağı ona bu konuda kendini onarması için destek gösterir.

Aslına bakarsanız zeytinyağının faydalarını saymakla bitiremeyiz. Mutfağınızdan , sofranızdan, salatalarınızdan, sarmalarınızdan asla eksik etmeyin.