Çalışan Annelere Pratik Öneriler

Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı Bir Yatak Odası İçin Gerekenler Nelerdir

Evde Kolayca Bakabileceğimiz Çiçekler ve Bakım Önerileri

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Tabule Salatası Tarifi

Gümüş ve Bakır Eşyalar Nasıl ParlatılırYaşamınızı Kolaylaştıracak Pratik Ev Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonunda dekorasyon stili ve kombin uyumunun yanı sıra pratik kullanımda bir hayli önemlidir. Bu nedenle evde yaşamınızı kolaylaştıracak pratik ev dekorasyonu fikirlerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Her insanın bir isteğidir büyük bir evde oturmak. Genelde gereksiz eşyaları saklamak için kilere ya da ekstra bir dolaba koymak istenir. Her hanım mükemmel kocaman bir mutfağı olsun ister. Ne kadar büyük olsa da eviniz bir türlü sığamayız kendi evimize.

Çok büyük bir eviniz yoksa sıkıntı var demektir. Hele bir de düzen konusunda iyi değilseniz eviniz deki eşyalar evinizi bir curcuna alanına dönüştürebilir. İşte tam da bu konuda doğru adrestesiniz diyebilirim. Birazdan sizlerle mükemmel pratik fikirler paylaşacağım.

Bilindiği gibi dar ve küçük evler için birçok dekorasyon önerisi bulunmakta. Paranız varsa evinizi istediğiniz şekilde dekore edebilirsiniz, hatta ve hatta bu iş için profesyonel insanlardan da yardım alabilirsiniz. Ama bütçeniz kısıtlı ise pratik fikirlere ihtiyacınız var demektir. Örneğin her şeyi satın almak yerine kendi el becerilerinizle evinizi daha kullanışlı hale getirebileceğiniz aksesuarlar yapabilirsiniz. El becerim pekiyi değil deyip geçmeyin. İnternetten yardım alarak birçok güzel aksesuarı kendiniz yapabilirsiniz.

Hayatınızı kolaylaştıracak ve evinizi daha iyi ve kullanışlı hale getirecek olan bu önerileri kendiniz üretmiyorsanız internetten gördüğünüz uygulamaları uygulayabilirsiniz. Ucuza mal edilmiş bir evi kim istemez ki? İşte size evinizi dekore etmeyi kolaylaştıracak pratik ev dekorasyon fikirleri.

Mutfağınızı İçin Dekorasyon Fikirleri

/resimler/2019-2/25/0105026331761.jpg

Hanımlar için mutfak her şeydir. Çünkü günlerinin büyük bir kısmı mutfakta geçmektedir. Mutfağınız düzenli olduğu zaman aradığınız malzemeyi daha rahat bulabilirsiniz bu şekilde daha kullanışlı bir mutfağa sahip olursunuz. Bu yüzden güzel bir dekorasyona ihtiyacınız vardır. Sizin için pratik dekorasyon fikirlerinden bir kaçı

Baharat Stantları Yapabilirsiniz

Yemeklerde baharat kullanmayı seviyorsanız birden fazla baharat kavanozunuz var demektir. Bunların hepsinin tezgâhın üstünde durması sizi çok rahatsız edebilir. Bu yüzden kendinize baharat stantları yapabilirsiniz. Bir çekmeceye adını okuyabileceğiniz ve baharat kavanozu şeklinde bölmeler yaparak baharat kavanozlarınızın hepsini bu bölmelere güzelce yerleştirebilirsiniz. Mutfak dolaplarının küçük ve boş kısımlarını da bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Mutfağınızda Ağırlıklı Beyaz Renkler Kullanın

Büyük bir mutfağa sahip değilseniz beyaz renkler ile bunu sağlayabilirsiniz. Yani mutfağı beyaz renklerle dekore ederseniz, görünün alandan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz.

Çekmecelerinizi Düzenli Tutun

Çekmeceler mutfakların olmazsa olmazlarıdır. Gün içinde çekmeler çok karışık bir hal alabilir. Günümüzde küçük birçok aparat ile kullanacağınız eşyaları ayırabilirsiniz. İsterseniz kendiniz yapın isterseniz de satın alabilirsiniz. Küçük ahşap parçaları ile bölmelere ayırıp daha kullanışlı bir çekmece oluşturabilirsiniz.

 Mutfaktaki Duvarlarınızı Verimli Kullanın

Duvarlarınıza birçok şekilde renklendirebilir ve eşyalarını buraya koyabileceğiniz akıllıca çözümler üretebilirsiniz. Dolap konusunda sıkıntı çekiyorsanız en çok kullandığınız malzemeleri duvara asabilirsiniz. Hem elinizin altında olur hem de güzel bir görüntü oluşturacaktır. Dolaplarınız yeterli ise boş duvarlarınıza güzel mutfak aksesuarları ile süsleyebilirsiniz.

Kilerler Mutfağın Her Şeyi

Kilerler mutfak için en önemli noktadır. Birçok gerekli ama el altında dolaşmaması gereken malzemeleri kilere koyarsınız. Bu yüzden düzenli bir kilerinizi olması çok önemlidir. Eğer ki oda şeklinde bir kileriniz varsa işiniz daha kolay. Odanıza raflar dolaplar yaptırarak kilerinizi toplu düzenli bir hale getirebilirsiniz.

Boş Alanlar İçin Dolap

Birçoğunuzun evinde yanlış tasarımdan kaynaklı kullanılmayan alanlar vardır. Bu alanlara mantıklı değerlendirmeler ile şık bir mutfağa sahip olabilir hem de dolap sayınız fazla olduğu için eşyalarınızı buraya da koyabilirsiniz. Örneğin uzun ince raylı bölmelere yaptırarak buraya baharatlarınızı koyabilirsiniz.

Aydınlatmaları Atlamamak Gerekli

Aydınlatmalar ev için en önemli detaylardan birisidir denebilir. Doğru bir şekilde yapılırsa ferah bir ortam sağlayacaktır. Mutfakta doğru yerlere koyulan aydınlatmalar güzel görüntü hem de ferah bir ortam oluşturacaktır.

Mutfaktaki Dolapların Kapı İçleri

Mutfak dolapları da işinize yaracaktır. Bu dolapların genellikle kapı içleri boş kalmaktadır. Bulara baharat, tatlı gibi eşyalarınızı koyabilir. Tabaklarınız için de stant yapabilirsiniz. Buzdolabı poşetleri gibi kutulu eşyalar içinde stantlar yapmak sizin işinize çok yaracaktır.

Mutfak Kapıları Önemli

Küçük mutfaklarda ki kapılar insanları artık çok daraltabilir. Bu yüzden normal klasik kapılar yerine paravan ve sürgülü kapılar tercih etmenizde fayda olabilir.

Güzelce Düzenlenmiş Lavabo Altı Dolaplar

Lavabo altında ki dolaplara genellikle temizlik araçları konulmaktadır. İster istemez burada da karışıklık olabilmektedir. Bu yüzden buralara da askılar ve küçük bölmeler yaparak deterjanlar ve temizlik bezlerini birbirinden ayırabilirsiniz. Bu sayede istediğiniz ürünü almanız kolaylaşacaktır.

Kepçe Ve Tavalar İçin Askı

Mutfak tavanınızı sadece ortamı aydınlatmak için kullanmayın. Modern mutfaklara baktığınız zaman tavanda olan askılar görebilirsiniz. Buralara en çok kullandığınız kepçe ve tavaları koyabilirsiniz. Bu şekilde hem alandan tasarruf eder hem de güzel bir görüntü ortaya çıkarabilirsiniz.

Düzenli Bir Tezgâh

Mutfakta tezgâhta kullandığınız eşyaları tek tek koyduğunuz zaman karışma ihtimalleri çok yüksektir. Bu yüzden çok kullandığınız bu eşyalar için stantlar yapabilirsiniz. Böylece istediğiniz kepçeyi rahatça bulup alabilirsiniz. Bölmeli bir tezgah yaparak mutfak tezgahında bulunan sıvı yağ, tuz ve bunlar gibi sık kullandığınız baharatları bu bölmelere koyarak düzenli bir tezgah oluşturabilirsiniz.

Yatak Odalarımız İçin Yaşamımızı Kolaylaştıracak Olan Pratik Dekorasyon Fikirleri

/resimler/2019-2/25/0105219769666.jpg

Yatak odaları dinlendiğiniz yorgunluğunuzu attığınız yerdir. Orası sadece size özel bir yerdir. İstediğiniz gibi dekore edebilir istediğiniz eşyaları seçebilirsiniz. En pahalı yatak odası sizin değil belki ama yapacağınız doğru dekorasyonlar huzur içinde zaman geçirebileceğiniz bir odaya sahip olabilirsiniz.

Yatak odasında ki renklerden, mobilya seçimine kadar birçok şey dinlenme şeklinizi etkilemektedir. Bazı inanışlara göre de hepsinin önemli bir etken olduğu söylenir. Böyle şeylere inanmasanız bile güzel renkli ferah bir oda hepimize huzur verecektir. Bu yüzden yatak odamızı dekore ederken hiçbir detayı atlamadan dekore etmelisiniz.

Başucunuzdaki komodinler

Yatak odası mobilyası dendiği zaman akla ilk gelen mobilyalardan birisi komodinlerdir. Komodinler de istediğiniz oynamayı yapabilirsiniz. Ahşap boyama, şekillendirme, renklendirme gibi birçok tercihten seçebilirsiniz. Sürekli başınızın ucunda olan bu mobilyaları istediğiniz gibi dekore edebilirsiniz.

Değişik yatak kasaları

Bildiğiniz gibi yatak kasalarının çoğu aynı tiptir. Ama hayal gücünüzle farklı tipte kasalar yapabilirsiniz. Eski zamanlarda kullanılan pirinç karyolalar hala moda. O olmasa bile ahşap paletler kullanıp kendinize özel ilginç bir kasa yapabilirsiniz.

El yapımı yastıklar ve yatak örtüleri

Yatak odası dekorasyonunda yastık ve yatak örtüleri vazgeçilmezlerdir. İstediğiniz şekilde ve renkte yastık ve yatak örtüleri alabilir isterseniz de kendinizde yapabilirsiniz. Bu modelleri dilediğiniz şekilde tasarlamak tamamen sizin hayal gücünüzün elinde.

Kıyafet bölümünü unutmayalım

İlla bir giyinme odasına sahip olmanıza gerek yok. Yatak odanızda bir köşeyi giyinmek için dekora edebilirsiniz. Bu amaçla paravan ve ya perde ile çevirebilirsiniz. Paravan seçiminde özgürsünüz. Her şey size bağlı. Hatta isterseniz bir cibinlik iskeletinden bile faydalanabilirsiniz.

Düzenli bir gardırop tasarımı

Özellikle hanımlar için gardıroplar en önemli mobilya olabilirler. Her kadın büyük rahat bir gardırobu olsun ister. Ama tabi ki herkesin böyle bir imkânı yok. Bu nedenle gardırobunuzu kendi isteğinize göre tasarlamak en iyisi olacaktır. Diğer bir sorun ise içlerinin karanlık olmasıdır. Bunu da küçük ledler döşeyerek çözebilirsiniz.

Size özgü yatak odası perdeleri

Perdeler yatak odaları için en önemli konudur. Hem dışarıdan gelecek ışığı önler hem de dışarıdaki insanların yatak odanızı görmenizi engellemektedir. Güzel bir yatak odası için perde seçimi çok önemlidir. Yapmak istediğiniz perdeyi yatak odanıza uygun bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Alışılmışın dışına çıkara hem ucuz hem de size özgü bir perdeye sahip olabilirsiniz.

Yatağınızın başını canlandırın

Yatağınızın başucu pek dikkat etmediğiniz bir yere olabilir. Fakat dekorasyon ve kullanım açısından baya önem taşımaktadır. Günümüzde birden fazla yatak başı tasarımı olduğu bilinmektedir. Kimisi platform şeklinde kimisi ise duvarla bütünleşmiş gibi durmaktadır. Ama tabi ki oda sizin odanız siz nasıl isterseniz öyle tasarlayın.

Salonunuz için hayatınızı kolaylaştıracak pratik fikirler

/resimler/2019-2/25/0105373676255.jpg

Dekorasyon özgürlüğünü sonuna kadar yaşayacağınız ve evinize gelen misafirlere el becerileriniz göstermek için salon mükemmel bir yer olacaktır. Salonlar genelde misafirlerin ağırlandığı yerdir ve evin en büyük odasıdır. Salon denilince akla büyük kaba koltuklar yemek masaları gelir. Ama alışılmışı aşıp istediğiniz gibi dekore etmek sizin elinizde. İşte size salonunuz için bazı pratik dekorasyon fikirleri:

Değişik ve dekoratif koltuklar

Sizde internette çok yaratıcı şekilde tasarlanmış koltuklar görmüşsünüzdür. Sizde salonunuza bambaşka bir hava katacak olan mükemmel koltuklar tasarlayabilirsiniz. Örneklere bakıp hem ucuza mal edip hem de salonunuza mükemmel bir konsept katabilirsiniz.

Salon pencerenizin önü ve oturma köşeniz

Salonunuzda ki pencere köşesi kahve içip sohbet etmek için mükemmel bir yerdir. Bunun için güzel bir dekorasyon ile salonunuzla uyumlu mükemmel bir köşe yapabilirsiniz. Bu bölümde olacak sehpa, sandalye ve koltukların şekli tasarımı tamamen size kalmış. Oldukça basit bir şekilde birkaç malzeme kullanarak hayalinizde ki oturma köşesini dekore edebilirsiniz.

Salon aydınlatması

Salon aydınlatması diğer odalar ki aydınlatma kadar önemlidir. Çünkü salonda misafirlerinizi ağırlayacaksınız ve burada geçen zamanın keyifli olmasını istersiniz. Burada isterseniz modern isterseniz daha farklı bir abajur kulanın. Her şey sizin zevkinize kalmış durumda. Unutmayın aydınlatma konusu bir konseptin en önemli parçalarından biridir.

Çalışma odanızda yaşamınızı kolaylaştıracak pratik fikirler

/resimler/2019-2/25/0105594457844.jpg

Çalışma odamız bizim için çok önemlidir. Evde çalışmak çok hoş bir durumdur. Ama odamızdaki bazı eksiklikler çalışmamızdaki performansı düşürebilmektedir. İnternette bu konu hakkında birçok öneri var. Bunlara göz atıp kendinize güzel bir çalışma odası hazırlayabilirsiniz.

Evde çalışmanın en iyi yanı ise odanızı kendinizin dekore edebiliyor olmasıdır. Ofiste çalışırsanız böyle imkânınız olmayacaktır ama evde istediğiniz şekilde özgür olarak odanızı dekore edebilirsiniz. İşte size çalışma odası için bazı pratik dekorasyon fikirleri

Çalışma odasından aydınlatmanın önemi

Herkesin de bildiği gibi çalışma odasında aydınlatmanın önemi büyüktür. Işıklar hem gözümüzü yormamalı hem de soluk bir ışık olmamalıdır. Çok parlak olan ve direk gözünüze vuran ışıklar ise sizi rahatsız edecektir. Baş ağrısı gibi sorunlara neden olacaktır. Doğru ışığı bulduktan sonra salonunuzu istediğiniz şekilde tasarlayabilirsiniz. Odanızı çeşitli aksesuarlar ve renkler ile süsleyebilirsiniz.

Çalışma masası dekoru

Çalışma odasından en çok çalışma masasında vakit geçireceğinizden hiç şüphe yok. Bu yüzden çalışma masanızın yapıldığı malzemeden boyutuna kadar her türlü inceliği düşünmelisiniz. Bu kritik noktaları belirledikten sonra rengine, malzeme çeşidine ve şekline kadar verebilirsiniz. Tabi ki maddi durumunuz yeterse sıfırdan bir masa alabilirsiniz. Ama ucuz yolu bir masa alıp üstün de istediğiniz değişiklikleri yapma şansına da sahipsiniz.

Dinlenme köşesi nasıl olmalı?

Sürekli çalış çalış nereye kadar? Kendinize dinlenmek için de bir köşe tasarlayabilirsiniz. Uzun soluklu çalışmalardan sonra köşenize geçip bir kahve içip koltuğunuzdan uzaklaşmak size iyi gelecektir. Bu yüzden bu kısma minder, sehpa ve ya küçük bir koltuk koyabilirsiniz. Yine dediğim gibi uygun fiyata alıp üstünde istediğiniz değişiklikleri yapabilirsiniz.

Raflar hayat kurtarır

Çalışma odasının vazgeçilmezlerinden birisi de raflardır. Gerek iş için dosyalarını sıralamak için gerek güzel aksesuarları koymak için vazgeçilmez bir yerdir. Tüm işlem tamamlandıktan sonra hala bir eksik olduğunu düşünüyorsanız kendiniz güzel bir raf tasarlayıp birkaç işlem ile mükemmel sonuçlar ortaya çıkarabilirsiniz.