• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur

Yabani Otlar Nasıl Temizlenir?--

Yabani Otlar Nasıl Temizlenir?

Bahçeyle uğraşmayı sevenlerin en büyük dertlerinden biri yabani otlardır. Bahçede veya saksıda kendiliğinden yetişen bu yabani otlar bitkilerin besin ve suyuna ortak olarak onların sağlıklı büyümesine engel olur. Yabani otlarla mücadele etmenin otların cinsine, büyüklüğüne, mücadele edilen alana göre çeşitli yöntemleri var.

 


Saksılardaki yabani otları temizleme yöntemi:

Saksıdaki toprağı ıslatıp, toprak yumuşadıktan sonra yabani otları elimizle rahatça çekip çıkartabiliriz. Kökünden çıkmış olduğuna dikkat etmeliyiz. Eğer yabani otun kök içeride kalırsa tekrar büyüyecektir.


Bahçedeki yabani otları temizleme yöntemleri:

1) Sökme:

Tıpkı saksı diplerindeki gibi yabani ot köklerinin bulunduğu toprağı ıslatarak yumuşatıp elimizle otları sökebiliriz. Bu işlem sırasında elimize diken batmaması için bahçe eldiveni kullanmak yararlı olacaktır.

 


2) Malçlama:

Bir süredir sıklıkla tercih edilen bir diğer yöntemdir. Bu yöntem basitçe maskeleme olarak açıklanabilir. Malçlamanın tercih edilmesinin en önemli sebebi, malçlamada kullanılan organik malzemelerin toprağa, toprak üstünde ve altındaki organizmalara zarar vermeyip tam tersi, hem toprak canlıları hem de bitkiler için zengin besin kaynağı oluşturmasıdır. Malçlama yöntemi çok çeşitli yollarla yapılıyor. Ancak bir çoğu büyük alanlarda uygulanıyor. Küçük alanda kullanılan malçlama yöntemi ise oldukça kolay.

 


Malçlamanın uygulanışı:

Öncelikle bitkinin dibindeki yabani otların boyları çok uzamışsa onları keserek kısaltıyoruz.
Ardından üzerine delikler açılmış karton parçaları ile bitkimizin dibindeki ot bürümüş kısmı kapatıyoruz.
Kartonları sulayarak iyice ıslatıyoruz.
Islak kartonun üzerini kompost ile kapatıyoruz. Kartonun her yerinin kapanmış olduğundan emin olmalıyız.
Kompostun üzerini kuru otlarla veya samanla kapatıp son bir kez daha suluyoruz.


Not:

Kompost veya komposto doğal bir gübredir. Kompost hazırlamak için bitkisel mutfak artıkları, otlar, dal veya yaprak parçaları, ağaç kabukları yani bitkisel artıklar kullanabiliriz. Kompost hazırlama teknikleriyle ilgili pek çok yararlı kaynağı internetten bulabilmek mümkün.

3) Tırpanlama ve Çapalama:

Eğer bahçemiz yabani ot ormanına dönüşmüşse klasik bir yöntem ve biraz beden gücü kullanmamız gerekecek.
Öncelikle uzun otları tırpan yardımıyla iyice kısaltıyoruz.
Kestiğiniz otları tırmıkla toplayabiliriz. Bunlar daha mutlaka işimize yarayacaktır.
Boyları kısalan yabani bitkileri çapalama veya belleme yardımı ile yok edebiliriz.

 


Yabani ot mücadelesinde dikkat edilmesi gerekenler:

Yakma ve ilaçlama da yabani otla mücadele yöntemleri olarak kabul edilir. Ancak gelişen çevre bilinciyle, bu yöntemlerin yarardan çok zararı olduğu artık biliniyor. Yakma veya ilaçlama ile yabani otlardan kurtulurken toprak altında ve üstünde yaşayan canlılara zarar veriliyor, toprak kalitesi, saflığı ve sağlığı yok oluyor.
Yabani otların bir kısmının pek çok yararı vardır. Yabani otları temizlemeden önce araştırma yaparsak bu bitkilerin birçoğunun yenilebilen özellikte olduğunu görebiliriz.