• Pazar 40 ° / 24 ° Güneşli
  • Pazartesi 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Salı 40 ° / 23 ° Güneşli

Vazo Çiçeklerinize Koruyucu Su

Vazo Çiçeklerinize Koruyucu Su

 Vazo çiçekleri birçok evde bulunan çiçeklerdir. Bu çiçekler evlere renk katmakta ve de evin ortamını güzelleştirmektedir. Bu tarz çiçeklerin ömrünün de uzun olması beklenmektedir. Bu çiçeklerin ömrünü uzatmak için bakımını doğru yapmanız gerekmektedir. Aksi takdirde çabuk olarak çürüyen vazo bitkileriniz olacaktır. Vazo çiçekleri için en önemli olay bakımdır. Vazo çiçeklerinin ömrünün uzaması için bakımlarının en iyi şekilde yapılması gerekmektedir.

 

Vazo Çiçeklerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Çiçeklerin saplarını keserken diplerinden iki santimetre kadar yukarı ve derece bir açı ile kesmeye özen gösterilmelidir. Suyun seviyesinin altında kalan tüm yaprakların çıkarılması gerekmektedir. Çiçeklerinizin çabuk şekilde açmasını istiyorsanız eğer güneş alan bir yere yerleştirmeniz iyi olacaktır. Evlerinizde çiçek koruyucu hazırlamanın da kısa yöntemleri bulunmaktadır. Bunlardan birisi bir çay kaşığı sirke, bir çay kaşığı şeker ve çeyrek çay kaşığı çamaşır suyunu karıştırarak vazonuza eklemenizdir. Vazodaki suyun her gün soğuk bir suyla yenilenmesi gerekmektedir.  Bazı çiçekler kendini bırakabilirler. Bunun için çiçeklerin yatay şekilde soğuk suyun içine batırılması gerekir. Bunu yaparken saplarının bir havlu ile örtülmesi şarttır. Çiçekler suları gözeneklerinden emip canlanacaklardır.

 

Vazo Çiçeği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Aldığınız çiçekleri mevsim çiçeklerinden yana tercih edin. Bu onların solmasını geciktiren bir etken olacaktır.

Çiçeklerinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsanız çiçek vitamini kullanmalısınız. Vitaminler nasıl insanlara enerji veriyorsa aynı şekilde çiçeklerinize de verecektir.

Tomurcuklu çiçekler daima daha uzun süre canlı kalacaklardır.

Vazonuzu direkt güneş ışığı alan yerlerden uzak tutun. Bu çiçeklerinizin ömrünü kısaltacaktır ve de daha çabuk solmalarına sebep olacaktır.

Vazodaki su mutlaka her gün değişmelidir. Bu çiçeğe tazelik sağlayacaktır.

Farklı tarz vitaminlerle beslenmesi gereken bazı çiçekleri farklı vazolara koymalısınız.

Olgunlaşmış olan meyveleri vazo çiçeklerinizden uzak tutmaya özen gösterin.

Birkaç günde çiçeklerin sağlarını mutlaka kısaltın.

Vazo çiçeğinizin çok daha uzun süre canlı kalmasını isterseniz vazonun suyunu kendiniz hazırlayabilirsiniz.

 

 

Malzemeler:

 

2 litre ılık su

1 tatlı kaşığı çamaşır suyu

1 tatlı kaşığı toz şeker

2 tatlı kaşığı limon suyu

Sayılan tüm malzemeler bir kabın içinde karıştırıldıktan sonra vazonun içine koyulabilir. Bu sizin için sağlıklı bir vazo suyu olacaktır. Vazo suyunuzu her seferde bu suyla değiştirmelisiniz. Vazonuzun suyunu üç günde bir mutlaka değiştirmelisiniz.