• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur

Solmuş Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlanır?

Aloe Vera son zamanlarda evlerde en çok yetiştirilen bitkidir. Peki solmuş aloe vera nasıl canlandırılır?

Aleovera bitkisinin faydalarını hepimiz biliyoruz. Yaraların iyileşmesini kolaylaştıran dışardan uygulanan bir yöntem olurken aynı zamanda sindirim sistemini ve bağışıklık sistemini güçlendiren etkileri de vardır. Bu bitki için mucize desek yersiz olmaz. İçerisinde barındırdığı jelimsi yapı yara olan bölgeyi daha hızlı iyileştirir ağrıyı azaltır hatta cilt bakımında da kullanılır. Biraz faydalarından bahsedelim.

Maske olarak

Aleovera bitkisinin jelinden bir yemek kaşığı alıp bir miktar yoğurt ile karıştırabilirsiniz ve buna ek olarak  zeytinyağı ya da hint yağı ekleyerek yumuşatıp cildinize uygulayabilirsiniz. Yarım saat sonra maskeyi ılık su ile yüzünüzden arındırabilirsiniz.

Kirpik bakımı

Her kadının ortak derdi kaş ve kirpileridir. Yumurta sarısı zeytinyağı ve aleovera jeli karıştırıp kirpilerinize kulak çubuğu ile uygulayabilirsiniz.

Peki solarsa aleovera nasıl canlandırılır?

Bu bitkinin yaprakları daha dikey yönde uzanır ve sizin bitkinizin yaprakları yatay olarak büyüyorsa bu bitkinin yeteri kadar güneş almadığına işarettir.

Bitkiniz ince yapraklı ve sararmaya başladıysa kökleri de canlılığını yitirip siyahlaşmaya başladıysa yine çok sağlıklı büyümüyor demektir.

Köklerini sulayın

Bu bitkiler daha dikenli ve bununla beraber sulu yapıya sahip bitkilerdir. Haliyle suya olan ihtiyacı fazladır. Toprağındaki nem miktarını kontrol edin ve yetersiz ise ya da bitkiniz sararmaya başlamış ise bitkinizi saksıdan çıkarın ve köklerini doğrudan sulayın.

/resimler/2019-4/19/2258503084904.jpg

Köklerini temizleyin

Bitkinizin kökleri siyah ya da paslı görünüyorsa bitkinizin bu tarz köklerini temizleyin. Bu siyah kökler bitkinin büyümesini engellerken çürümesine de sebep olur. Bir kasa domatesin içerisinde bir tane çürük domates olduğunu düşünün o çürük domatesi almazsanız diğer sağlam domatesler de çürür. İşte bu köklerde tam olarak çürük domatesler gibidir.

Yeni saksı

Köklerin temizlenmesi evet bir çözüm ama ne demişler tebdili mekanda ferahlık vardır. İşte sizde bunun için bitkinizi yeni bir saksıya dikin. Tabana biraz toprak yerleştirin ve köklü bitkinizi saksıya yerleştirin. Köklerin yarısını toprak ile tekrar örtün ve saksıyı toprakla  doldurun. Can suyu her yeni ekilen bitkilerde verilir ve yine bu yeni saksıda da bitkinize su verin.

Yeri nasıl olmalı?

Bitkinizi gün ışığına koymaya özen gösterin. Gün ışığını sever ve rüzgârdan sakınılması gereken bur bitkidir. Çok su sevmese de susuz kalmaya da dayanamaz. Bunun ölçütünü şöyle belirleyebilirsiniz; toprağını elinizle kontrol edin ve eğer toprak çamurumsu yapıda ise sıkıntı vardır ya da toprak kuru hatta çatlak ise yine sıkıntı vardır. Toprak suya doymalı ama suyu da dışarı vermeyecek şekilde olmalıdır.

Vitamin verin

Genellikle vitamin takviyesi aylık olarak yapılır fakat bitkiniz kuru ya da sararmış değil ise vitamin takviyesine gerek yoktur.

Şayet bitkiniz sarı ya da bakımsız görünüyorsa vitamini 1 litre suda çözüp bitkinize uygulayabilirsiniz. Eğer daha doğal olsun diyorsanız yumurta kabuğunu ya da muz kabuğunu 1 gün boyunca bir bardak suda bekletip o suyu bitkinize uygulayabilirsiniz.