• Pazartesi 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Salı 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 39 ° / 22 ° Güneşli

Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

 

  Rezervuarınızdaki suyun giderimini sağlayan sifonların bir diğer adı da iç takımdır. Sifonlar boşaltma ve doldurma olmak üzere iki gruptan oluşurlar. Bahsettiğimiz bu sifonlarda kimi zaman bazı problemler ortaya çıkabilir. Su sızdırması sifonlarda görülen en sık problemdir. Bu problem doldurma veya boşaltma grubundan herhangi birisinden kaynaklı olabilir. Sızdıran sifonun tamirini yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Bazı birtakım noktalara dikkat edilerek evinizde sifonun tamirini kendi kendinize rahatlıkla tamir edebilirsiniz. Şimdi, evde sifon tamirini nasıl tek başımıza yapabileceğimize bir göz atalım.

Sifon Tamiri Nasıl Yapılır?

  Sızdıran bir sifonun tamirini yapabilmek için öncelikle rezervuar kapağı açılmalıdır. Eğer ki sifonunuz dolu olduğu halde su alımı yapmaya devam ediyorsa problemin flatör olarak da adlandırılan doldurma grubundan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Doldurma grubu rezervuarda su alımını kontrol eden sistemdir. Flatöre bağlı olan şamandıra su dolumuyla birlikte yukarı doğru hareket eder ve belirli bir noktaya geldiğinde su alımını tamamen keser. Rezervuarın içindeki su azalmaya başladığında şamandıra tekrar aşağıya inerek su alımını otomatik olarak başlatır. Eğer ki sorun doldurma grubu şamandırasındaysa, şamandıra çıkmışsa, şamandıra tekrar yerine takılır. Eğer ki rezervuarın içerisindeki herhangi bir madde şamandıranın hareketini engelliyorsa bu cisim rezervuardan çıkartılarak şamandıranın tekrar hareket etmesi sağlanır. Bu durum genellikte su tüketimini azaltmak amacıyla rezervuarın içine dolu pet şişelerin koyulduğunda gözlenmektedir. Eğer ki şamandırada bir delik ya da yıpranmışlık söz konusuysa ilk olarak şamandıranın üzerindeki delik tespit edilmelidir. Önlem olarak ilk önce eğer şamandıra döndürebiliyorsa, üzerindeki delik en üste gelecek bir şekilde döndürülmelidir. Aksi takdirde doldurma grubunun tamamen değiştirilmesi gerekir. Bunu yapabilmek için de öncelikle, rezervuarın su sağlayıcısı olan ara musluk kapatılmalı ve fleks hortum rezervuardan tamamen sökülmelidir. Daha sonra rezervuarın altındaki vida sökülüp doldurma grubu yerinden çıkartılır ve yerine yeni doldurma grubu takılır.  Doldurma grubunun söküm aşamasında conta, pul ve somunların bulundukları yerlere dikkat edilmeli ve yeni alınan grup takılırken aynı sıra takip edilmelidir.

  Eğer ki doldurma grubunda bir problem olmadığını düşünüyorsanız bu durum sızdırma boşaltma grubundan kaynaklı olabilir. Boşaltma grubunun tamiri için ilk olarak rezervuar yerinden tamamen sökülmelidir. Bunun için ise rezervuarın alt kısmındaki iki vidadaki somunları söküp klozeti kaldırmalı ve son olarak da rezervuarın alt-orta kısmında bulunan büyük plastik vida sökülmelidir. Bu aşama yapıldıktan sonra ilk olarak suyun boşaldığı bölümdeki conta kontrol edilmelidir. Conta yerinden oynamış ya da yanlış monte edilmişse bu durum düzeltilmelidir. Yıpranmış halde olan contalar yerlerini yenileriyle değiştirilmelidir. Fakat contada baktığınız gördüğünüz bir sorun yoksa boşaltma grubunun tamamen yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Boşaltma grubunu rezervuardan tamamen ayırdıktan sonra somun, conta ve pul yerlerine dikkat edilerek yeni olan grup takılmalı ve rezervuarın deliği klozetin deliğiyle aynı oranda oturacak şekilde oturtulmalı ve sabitlenmelidir. Son aşama olarak fleksle bağlantısı yapılmalı ve aradaki musluk açılarak sifonun çalışması kontrol edilmelidir.

  Sifondan su akışı sesi geliyorsa bu sorun doldurma grubundan kaynaklıdır. Doldurma grubunun içerisinde oluşmuş olan herhangi bir kireçlenme buna neden olmaktadır. Bu sorunun çözümü için doldurma grubunun tamamen değiştirilmesi gerekir ve sessiz çalışmasıyla fonksiyon kazanmış ürünler kullanılırsa bu problemin tekrar yaşanmasının önüne geçilmiş olur.

  Duvarda asılı duran rezervuarların iç mekanizmaları da aynı çalıştığından iç takımda yapılacak olan tamirler benzer şekilde yapılmaktadır