• Cuma 41 ° / 22 ° Güneşli
  • Cumartesi 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Pazar 37 ° / 22 ° Güneşli

Sebzelerin Besin Değerlerini Kaybetmemeleri İçin En İyi Pişirme Şekilleri Hangisidir?

Sebzelerin Besin Değerlerini Kaybetmemeleri İçin En İyi Pişirme Şekilleri Hangisidir?

 Sebzelerinizi pişirme tarzınız taze bir ürünün besin değerinin üzerinde çok belirgin etkiye sahip olabilmektedir. Sebzeler için bazı pişirme yöntemleri vardır. Bu yöntemler sebzelerinizdeki yararlı vitaminleri öldürmeden pişirmenizi sağlayan ve sebzeleri en yararlı hâliyle size sunan pişirme yöntemleridir.

Haşlama

Çiğ olan sebzeleri pişirmenin en kolay ve en hızlı yöntemi sebzelerinizi suyun içerisinde haşlamaktır. C vitaminleri gibi sularda çözünen besin maddeleri dışında bazı hastalıklara sebep olan bakteriler de kaynatma sayesinde azalacaktır. Bunun sebebi de bitkilerdeki besin maddelerinin suya karışmasıdır. Bunun yanında kaynayan su sebzeye asla zarar vermez. Kaynatmanın özellikle lahana, biber, kuşkonmaz, havuç, domates, mantar için antioksidan özelliklerini arttırdığını göstermektedir.

Buharla Pişirme

Buharla pişirmede sebze suya hiçbir şekildedokunmadığından besin maddelerini korumanın da en iyi yöntemi kabul edilir. Suda çözünebilen vitaminler ve de besinler de kaynar suda olduğu gibi süzülmezler.

Mikrodalga

Elektromanyetik bir radyasyonla yiyeceklerinizi ısıttıkları için, mikrodalga olan fırınlar en çok tartışılan mutfak aletleridir ve uzun süredir de yiyeceklerideki besin maddelerini de yok ettikleri için itibarını kaybetmişlerdir.

 

Kavurma ve Izgara

Mikrodalga fırınlar gibi, fırında ya da barbekü ızgarasında da sebze pişirmek onları bir kuru ısıya maruz bırakmaktadır. Tabii ki, kavurma olan sebzelerin pişmesi çok daha uzun sürer ve ısıya da daha uzun bir süre maruz kaldıklarından besin değerleri de düşer. Buna rağmen bu yöntem suda kaynamış sebzelerden daha da besleyici olmaktadır.

 

Düdüklü Tencere

Gıdaları güçlü bir derecede hızlı olarak pişirme kabiliyetine sahip olan, basınçlı bir pişirme yönteminin de arkasında olan bilim, kilitleme kapağında bulunmaktadır. Sular, buhar şeklinde buharlaştığında ve de havaya karıştığı için diğer pişirme yöntemlerimiz 212⁰F´lik bir kaynama noktasıyla sınırlandırılırken düdüklü tencerelerimizin iç sıcaklığı ise 242⁰F´ye kadar yükselmesine izin verir.

 

Kızartma

Obezite ve de kalp hastalıklarına neden olduğundan kızarmış olan tüm gıdalardan mutlaka uzak durulması gerekmektedir. Konu ile ilgili birçok araştırma da kızarmış olan gıdaları yemek ile erken ölümün arasında doğrudan bir bağlantı bulamamıştır.

Kızartmalarla ilgili olan asıl sorun ise kızartmalara sağlıksız birçok yağın eklenmesidir. Bunlarla birlikte, sadece birkaç damla zeytinyağı ya da hindistancevizi yağıyla tavada kızartılmış olan sebzeler, haşlanmalara oranla çok daha iyi C vitamini ve bazı besin maddelerini de daha iyi şekilde muhafaza ettiğini göstermektedirler.

 

Çiğ Sebze

Şimdiye kadar okuduklarınızdan sonra sebzeleri hiç pişirmesek de olur şeklinde düşünmeniz mümkündür. Çiğ sebzeler de kendi içlerindeki vitaminleri, kimyasalları ve mineralleri korumaktadır. Bunlarla birlikte pişirme şekilleri sebzelerde bulunan besin maddeleri çeşitliliğini ve de kullanılabilirliğini de arttırmanın bir yöntemidir. Aynı şekilde insan vücutları da onları sindirme kabiliyetini geliştirdiğinden bu daha sağlıklı olacaktır. Bilinmelidir her sebzenin kendine özgü bir pişirme şekli vardır ve bunlara dikkat edilmesi gerekmektedir.