• Pazar 30.4 ° / 19 ° bulutlu bulutlar
  • Pazartesi 33.4 ° / 19.4 ° Açık hava
  • Salı 33.9 ° / 19.9 ° Açık hava

Rattan Sandalye Nasıl Seçilmelidir?

Rattan esnek ve bükülebilir bir yapıya sahiptir

 Rattan Sandalye Nasıl Seçilmelidir?

Rattan, tropik iklim kuşağında yetişen, uzunluğu 200 metreye kadar bulabilen tırmanıcı bir bitki türüdür. Ülkemizde bambu çeşidi olarak bilinen rattan, yetiştirildikleri yörenin adıyla anılırlar. Rattan esnek ve bükülebilir bir yapıya sahiptir ve ayrıca içi doludur.

Dört mevsim koşullarına da elverişli olan rattan sandalyeleri; evlerde, kafelerde, havuz başlarında, balkon ve bahçelerde yepyeni ve doğal bir dekorasyon tarzıoluşturmak için tercih edebilirsiniz.

  Açık alanlar, balkon ve bahçeler çok çabuk toz tutan yerler olduklarından dolayı bu gibi yerlerde rattan sandalye kullanmak sizin için uygun olacaktır. Örgülü yapıya sahip olması sizi ürkütmesin, bu tarz sandalyeleri yıkamanız oldukça kolay olacaktır. Rattan sandalyelerin bahçe mobilyalarında tercih edilmesinin bir diğer önemli noktası da bu malzemenin ışığa dayanıklı ve solmaz yapıda oluşundandır. Rattan malzemeler paslanmaz, çürümez ve kurtlanmaz yapıdadırlar. Ayrıyetten de bakım gerektirmezler. Soğuktan, sıcaktan ya da nemden etkilenmez yapıya sahiptirler. Böylece rattan malzemeler uzun yıllar kullanılabilmektedirler. Bu sayede konforunuzu ve uzun yıllar da kullanmanızı sağlayacaklardır.

Rattan sandalye seçiminde;

Malzemenin lekesiz, kaliteli ve hasırlarının çaplarının birbirlerine eşit olmasına,

Ana gövdesinin özel vidalar yardımı ile bağlanmış ve özel kalıplar ile bükülmüş olmasına,

Hasırlarının esnek, kırılgan ve seyrek yapıda olmamasına,

Güzel bir el işçiliği sayesinde uç bitimlerinin iyice gizlenmiş olmasına,

Gövdedeki bağlantıları gizleyen bandajların düzgün ve sıkı bir şekilde örülmüş olmasına dikkat edilmelidir.

Rattan Sandalye Nasıl temizlenir?

Rattan malzemeleri temizlerken oldukça az su kullanmaya ve temizleme işlemini kısa sürede bitirmeye özen gösterin. Temizliğin ardından kuruma süresini hızlandırmak için gerekirse fön makinesinden yardım alın.

Rattan malzemeler ne kadar UV ışınlarına karşı dayanıklı ürünler olsa dahi bu malzemeleri de aynı diğer malzemeler gibi aşırı güneşten koruyarak kullanımının süresini arttırmak sizin elinizde olacaktır.

Rattan Sandalyeler Nasıl Temizlenir?

Rattan temizliğinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken nokta rattan malzemelerin aşırı nemden uzak tutulmasıdır. Nem malzemesi ne olursa olsun ürünün küflenmesine ve kullanım süresini de kısaltmasına sebep olabilmektedir.

İhtiyacınız olanlar:

Bulaşık deterjanı

Su

Yumuşak bezler

Diş fırçası

Mobilya bakımına uygun bezir yağı

Boya fırçası

Saç kurutma makinesi

Uygulama:

  Bir kabın içerisine su ve bulaşık deterjanı dökerek suyun iyice köpürmesini sağlayın.

  Suyun üzerinde oluşmuş olan köpükleri temiz bir bez yardımı ile suya temas ettirmeden alın ve sileceğiniz yeri nazik bir şekilde temizleyin. Suyla aşırı temas mobilyalarınıza zarar verecektir.

  Erişilmesi güç yerler için yumuşak bir fırça hatta diş fırçası kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde üzerinde biriken köpükten bir miktar alarak lekeleri nazik bir şekilde silebilirsiniz.

  Sandalyelerinizin temizliği bittikten sonra güneşe çıkartarak ya da bir saç kurutma makinesi yardımı ile kurumasını sağlayabilirsiniz.

  Sandalyeleriniz tamamen kuruduktan sonra, boya, vernik, yağ bakımı gibi işlemleri uygulayabilirsiniz.

Temizlik sonrasında kısa sürede en iyi temizlik sonucu için haftada bir defa düzenli olarak tekrarlayın.

Yağ bakımı:

Kurumuş ve çatlamış rattan sandalyeler için bezir yağını deneyin. Temizleyip kuruttuktan sonra yağı bir fırça yardımıyla uygulayın. Tamamen kuruması ve sertleşmesi için bekleyin.