Çalışan Annelere Pratik Öneriler

Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı Bir Yatak Odası İçin Gerekenler Nelerdir

Evde Kolayca Bakabileceğimiz Çiçekler ve Bakım Önerileri

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Tabule Salatası Tarifi

Gümüş ve Bakır Eşyalar Nasıl ParlatılırRamazan Ayında Su İhtiyacınızı Karşılamanız İçin Öneriler

Ramazan ayında 16-17 saat oruç tutulması kişilerin susuzluk yaşamasına neden oluyor. Peki oruç tutarken susuzluk yaşamamak için uzmanlar neler öneriyor?

Ramazan ayının başlaması ile birlikte bu ay içerisinde beslenme konuları büyük önem kazandı. Özellikle 16-17 saat oruç tutulduğu bu günlerde vücudun su ihtiyacının karşılanması en önemli konulardan biri. Vücudun susuz kalması sonucu çıkabilecek sağlık problemlerine karşın, bu ay içerisinde su tüketimine çok dikkat edilmesi gerekiyor. Bu nedenle uzmanlar iftar ile başlayıp sahur ile sonlanan sürecin su tüketimi açısından çok önemli olduğunu ve bu sürecin verimli bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söylüyor. İftar ile sahur arasında en az 2,5 litre su tüketilmesi gerektiği belirtiliyor.

Uzun süreli aç kalan vücudun sıvı ihtiyacı daha da arttığından gün içerisinde kaybedilen sıvının iftar ile sahur arasında yerine konulması gerekiyor. Özellikle kalp, tansiyon gibi kronik hastalıklara sahip olan kişiler ve yaşlılar iftar ile sahur arasında ki süreci sıvı açısından iyi değerlenmelidir deniliyor. Eğer ihtiyaç duyulursa kronik hastalıkları olan kişilerin sıvı ihtiyaçlarının doktorlar tarafından belirlenmesi öneriliyor.

Gün içerisinde susuzluk yaşadıktan sonra iftarda ılık su tüketilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, soğuk su tüketiminin mide kasılmaları ve hazımsızlık gibi sorunlara yol açabileceğini vurguluyor.

Oruç Tutarken Susuzluk Yaşamamak İçin Öneriler

/resimler/2019-5/6/2045303739718.jpg

Uzmanların Ramazan ayında susuzluk yaşamamak için önerileri şöyle:

  • En sık yapılan hataların başında iftar ile sahur arasında çay, kahve veya gazlı içecek tüketiminin de bir sıvı tüketimi olduğu düşüncesi. Uzmanlar hiçbir içeceğin suyun yerini tutamayacağını bu nedenle de su içme isteğini bastıracağı için diğer içeceklerin çok tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor.
  • Yeterli su tüketiminin yanı sıra özellikle sahurda susuzluk hissiyatının oluşmasına neden olacak turşu, şalgam, sucuk ve pastırma gibi baharat içeriği yoğun yiyeceklerden uzak durulması öneriliyor.
  • Oruç tutarken gün içerisinde hareketsiz kalınmaması gerektiği aynı zamanda da terleyerek sıvı kaybına yol açacak faaliyetlerden uzak durulması gerektiği vurgulanıyor.
  • Ramazan ayında susuzluk hissine karşı yapılabilecek bir diğer önlem ise su içeriği yüksek sebze meyveleri tüketmek. İki öğün arasında ve özellikle sahur sofralarında bu sebze ve meyveleri tüketmenin çok faydalı olduğu belirtiliyor.

 

  • Tüketilen su içerisine nane, limon dilimi katılması hem suya aroma vereceğinden hem de mideyi rahatlatacağından faydalı olacağı belirtiliyor.