• Cuma 41 ° / 22 ° Güneşli
  • Cumartesi 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Pazar 37 ° / 22 ° Güneşli

Pijamalarınızı Her Gün Değiştirmelisiniz

Yapılan araştırmalara bakıldığında pijamalarımız düşündüğümüzden daha hızlı kirlenmektedir.

Pijamalarınızı Her Gün Değiştirmelisiniz

Yapılan araştırmalara bakıldığında pijamalarımız düşündüğümüzden daha hızlı kirlenmektedir. Şaşırtıcı olsa da sağlığımızı düşünüyorsak eğer mutlaka her gün pijamalarımızı değiştirmemiz gerekmektedir. Oysa ki birçok insan ortalama olarak bir pijamayı iki hafta kadar kullanıyor. Neden pijamamızı her gün değiştirmemiz gerektiğine dair olan bu yazıyı okuduğunuzda daha sık değiştirmeye başlayacaksınız.

 Sivilce ve Bezeler

Sivilceler daima can sıkıcıdır. Özellikle engelleyebileceğinizi bildiğiniz zaman. Pijamaları uzun zaman değiştirmediğinizde her türlü yağ, bakteri ve ölü deri hücreleri kumaşın dokusunda birikecek ve de tüm gece gözeneklerinizi tıkacaktır. Tıkanan ve de enfekte olan bu gözenekler için mükemmel geçiş noktalarının bulunduğunu da unutmamanızda fayda olacaktır.

Toz Akarları

Toz akarları denen şeyler gözler ile göremeyeceğiniz kadar küçük olan bir takım mikroskobik canlılardır ve bütün evlerde de bulunmaktadır. Onlardan hiçbir zaman tamamen kurtulmanız mümkün değildir fakat sayılarını aza indirmek sizin elinizdedir. Özellikle de uyuduğunuz bölgelerden onları uzak tutmanız gerekmektedir. Toz akarları en çok ölü deri sayesinde beslenmektedir. Toz akarları için pijamalarınız ve de yataklarınız en iyi besin kaynakları olacaktır. Kirli tutulan ve giyilmeye devam edilen pijamalar da daha fazla toz akarı anlamına gelmektedir. Bu da uykunuz esnasında sıkça uyku problemleri yaşamanıza sebep olacaktır.

Kötü Kokular

Sık sık duş almamak ya da vücut temizliğinize özen göstermemek mutlaka herkeste kötü kokuya sebep olmaktadır. Bu kokuların önlenmesi için de pijamalarınızın sık sık değiştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Kirli pijamalarınız gün boyunca terinizi çekecek ve nemli, karanlık ortam seven bakteriler için muhteşem bir ev olacaktır. Vücudunuzdan bakterileri uzaklaştırmak amacıyla pijamalarınızı mutlaka değiştirmeniz gerekmektedir.

Ferahlık Hissini Kaybetmek

Gece boyunca kirli pijamalarla uyumak özellikle de gece duş alan bir bireyseniz sabah kalktığınızda kendinizi pis hissetmenize sebep olacaktır. Sabahları uyanıp da pijamanızı çıkardığınızda bakteriler üzerinize çoktan geçmiş olacaktır. Pijamalarınız bu şekilde kirli olduğu için de kendinizi sabahları kalktığınızda mutlaka kirli hissedecek ve bundan hoşlanmayacaksınızdır.

Uykusuz Geceler

Temiz pijamalarınızla uyumanız sizlere sıcak, taze bir uykuya hazırlık hissi verecektir. Tam aksine de kirli pijamalarla uyumanız da sizi tüm gece rahatsız edecektir. Buna ek pijamalarınızda bulunan toz akarları da gece boyunca solunum problemlerine ve de horlamalara sebep olarak güzel bir uyku uyumanızın önüne geçecektir.

Alerjiler

Giyilmiş olan pijamalarla tekrar uyumak size alerjiye de sebep olabilir. Eğer ki alerjik bir bünyeye sahipseniz en azından iki günde bir üzerinizdeki pijamayı değiştirmelisiniz. Astım, toz alerjisi ya da diğer türlü solunum problemlerine sahipseniz eğer bu hastalıklar geceleri daha fazla ortaya çıkacaktır. Çünkü yattığınız esnada nefes almak daha zor olacaktır. Bunun üzerine toz akarları ve de ölü deri hücreleri eklendiğinde alerjik reaksiyonlar ya da astım atakları baş gösterebilecektir.