• Salı 38 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 38 ° / 24 ° Güneşli
  • Perşembe 38 ° / 24 ° Güneşli

Minik Bir Hobi Bahçesi OlanTerrarium Evde Ne Şekilde Yapılır?

Bir terrariumu yapmak, bu gibi yaşam alanlarının bakımı ile ilgilenmek,

Minik Bir Hobi Bahçesi OlanTerrarium Evde Ne Şekilde Yapılır?

Bir terrariumu yapmak, bu gibi yaşam alanlarının bakımı ile ilgilenmek, içindeki ekolojik dengeyi gözlemlemek oldukça keyif veren bir süreçtir. Bu sebeple eğer ki hala yapmamış iseniz ve bir terrariuma sahip değilseniz hemen kollarınızı sıvayıp bu yazıyı okumalısınız.

Terrarium malzemeleri:

Cam bir kavanoz, akvaryum ya da fanus: Terrarium yapılışına uygun derin ve de bombeli olan bir kavanoz olmalıdır. Evde kullanmadığınız ve de boşta duruyor olan küçük akvaryumlar ya da büyük ve geniş camdan vazolar ya da kavanozları kullanabilirsiniz. Üzerlerinde yapışık vaziyette olan etiket ya da ambalajı varsa eğer önce bunları temizlemelisiniz.

Bir çift eldiven: Eldiveniniziterrariumun yapım aşamasındayken ellerinizi kirletmemek amacıyla kullanacaksınız.

Çakıl taşları: Derelerden ya da deni kenarlarından çakıl taşlarınızı toplayabilir ya da satın alabilirsiniz.

Bitki torfu: Terrariumların içerisinde bitkilerin büyüyeceği bir toprağa ihtiyacı vardır. Bu görevi de görmesi için steril bir torf kullanılmaktadır.

 Aktif karbon: Terrariumlar için oluşabilecek olan zararlara ve de zararlı olan maddeleri engellemek amacıyla kullanılan karbon aslında bir mangal kömürüdür. Bu mangal kömürünü de ufalayarak elde edebileceğiniz gibi, aynı zamanda hazır ince birtakım çubuklar halinde satın alabilirsiniz.

Sfagnum yosunu: Turba yosunu da denen, güney yarımküre kısmında bulunan ve turbalıklardan toplanan bu tarz yosunlarterrarium içerisinde nem oluşumunu ve de neminizin tutulmasını sağlar.

 

Terrariumunuzun yapılışında ilk olarak kullanacağınız kabın temizliğini sağlayın. Sonra ise eldivenlerinizi giyin. Çakıl taşlarınızı yavaş bir şekilde kavanozun dibine bırakın. Yaklaşık 2 cm kalındığında olan çakıl taşınızı kavanozunuzun dibine güzelce dizdikten sonra nemini tutması için de turbo yosunundan parçalarla kaplayın. Turbo yosununuzun kalınlığının da 2-3 cm kadar olmasına dikkat edin. Aktif karbonunuzu da turbo yosun üzerine dizdikten sonra malzemeleri biraz bastırın. Torf bitkilerinizin gövdelerinde ve yapraklarında çürüme olduğunda ortaya çıkan organik maddedir ve de bitkilerin büyüyebilmesi için bazı vitaminleri barındırır. Terrariumunuzun yarısına kadar torfunuzu ekleyin. Sonra ise bitkilerinizi nasıl yerleştireceğinizi planlayın. Bu plan da uyarak bitkilerinizi cımbız yardımı ile yerleştirin. Bunu çeşitli kompozisyonlar deneyerek de yapabilirsiniz. Son olarak karar kıldığınız görünümü torfunuzun içine dikin. Çok fazla büyüyen bitkileriniz için kavanozun içinde yer bırakın. Sukulent ve kaktüs gibi bitkilerinizi ön taraflara dikmeye çalışın. Böylece terrariumunuz hazır olacak. Dilediğinizde içerisine terrariumlar için hazırlanmış olan süslerden de eklemeniz mümkün ya da çakıl taşlarınız ile küçük bazı tepeler hazırlayıp doğayı taklit ederek süslemelerde bulunabilirsiniz. Bir fırça yardımı ile bitki üzerinde kalan torf kalıntılarını temizleyin. Bir sprey şişesine su koyup da bitkilerinizi sulayabilirsiniz. Bu sayede bitkilerinizin nemlenmesini sağlayın. Bundan sonrasında sadece yaşamı gözlemlemek kalacaktır.