• Pazartesi 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Salı 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 39 ° / 22 ° Güneşli

Kıyafetlerinizi Doğal Yollarla Beyazlatmanın 5 Yolu--

Kıyafetlerinizi Doğal Yollarla Beyazlatmanın 5 Yolu


Beyazlarımızın rengini koruması ve temiz görünmesi hepimiz için önemlidir ve bunun için birçok kimyasal temizlik ürünü kullanarak sonuca ulaşabiliriz ancak kimyasal maddeler kıyafetlerin ömrünü kısaltmakta hatta bazı ürünler cildimize temas ettiği taktirde cildimize de zarar vermektedir. Hem temiz gözükmenin hem de sağlıklı şekilde temizlik yapmamızın doğal ve alternatif yolları vardır.

 


Kıyafetleri Beyazlatmanın 5 Doğal Yolu

Beyaz kıyafetler zaman geçtikçe sarıya çalan bir renge dönüşürler buda kirli ve eski bir görünüme sebep olur ki bu istenmeyen bir durumdur. Çokça tercih edilen bir renk olduğu için beyaz kullanımının çok fazla olduğunu görürüz ancak her temizleme işleminden sonra rengini kaybetmektedir. Zaman içerisinde ter, toz veya deterjan kullanımı gibi durumlardan ötürü rengin değişmesinin yanı sıra yıpranma problemi de meydana gelmektedir. Agresif kimyasallar ya da çevreye dost olmayan herhangi bir ürün kullanmadan da beyazlarımızı ilk günkü gibi muhafaza etmenin doğal yolları mevcuttur. Bu doğal yollar sayesinde hem uzun süreli kullanım hem de cilt sağlığına zararlı etkilerin ortandan kalkması mümkün olacaktır.

 


Karbonat ile Temizleme

/resimler/2018-6/20/1659167557844.jpg

 

 

 

Günümüzde kullandığımız endüstriyel temizlik kimyasalları bulunmadan önce de karbonat temizlik amacıyla kullanılmaktaydı. Beyazlatıcı ve anti-bakteriyel özelliği ile doğal bir temizlik elde edilir. Temizliğin yanı sıra giysilerde kullandığında yumuşak bir doku özelliği sağlar. Doğal bir deterjan olarak kabul edilmesiyle günümüzde halen çokça kullanılmaktadır. Kullanımı da oldukça basittir;
Bir kovaya bolca su koyduktan sonra kabartma tozu ekleyerek giysileri içine yerleştirin.
Yaklaşık olarak 30-40 dakika kadar bekledikten sonra giysileri standart bir sabun ile yıkayıp durulayın.
Kuruması için Güneş Işığı alan bir bölgeye kurumaya bırakın.
Eğer ter lekeleri mevcutsa, etkilenmiş alanı su ve karbonat ile birlikte fırçalayın.

 


2. Limon ile Temizleme

/resimler/2018-6/20/1659332870668.jpg

 

 

Taze limon suyu beyaz kıyafetler için önerilen bir diğer doğal maddedir. Yemek lekeleri, ter ve leke bırakabilecek herhangi bir maddeyi içerisinde bulunan doğal asit ile söker atar. İpliklerin içlerine kadar nüfuz ederek bakteri oluşumunu engeller ve kötü kokuyu ortadan kaldırır.
Bir kova içerisine çamaşırın durumuna göre yetecek miktarda su ekleyin.
Birkaç adet limonun suyunu sıkarak kovanın içerisindeki ılık su ile bir süre karıştırın.
Beyazlatmak istenilen giysiyi kovanın içerisine koyarak yine 30 – 40 dakika kadar bekletin.
Süresinin sonunda durulama işlemini yapın ve Güneş alan bir bölgede kurumaya bırakın.

 

3. Tuz ile Temizleme

/resimler/2018-6/20/1659481933521.jpg

 

 

Mutfaklarımızda kullandığımız standart bir tuz aslında bizim için muazzam bir temizlik maddesi olarak kullanılabilmektedir. Ter veya benzeri sebeplerle oluşmuş olan lekeleri tuz yardımıyla çok kolay bir şekilde ortan kaldırabiliriz.
Standart büyüklükte bir temizlik kovasını sıcak su ile doldurun.
Kovadaki sıcak suya 3-4 kaşık kadar tuz (mümkünse kaya tuzu) ilave edin.
Kirlenmiş beyaz kıyafetleri 2-3 saat kadar süreyle kovanın içinde bekletin.
Giysileri fırça veya el yardımıyla iyice çitiledikten sonra Güneş ışığı alan bir bölgede kurumaya bırakın.
Ter sebebiyle koltuk altında oluşmuş bir lekeden kurtulmak istiyorsanız, tuzu doğrudan kumaşın üzerine döküp az miktarda bir su yardımıyla ovun ve yarım saat kadar bekleyin.

 

 

4. Hidrojen Peroksit ile Temizleme

/resimler/2018-6/20/1700126777763.jpg

 

 

 

 

Halk dilinde oksijenli su olarak da bilinen hidrojen peroksit, beyaz giysilerin rengini koruması için yardımcı madde olarak kullanılmaktadır. İçinde bulundurduğu bileşik ile kirleri temizleyerek daha parlak ve ferah bir görünüş sağlamaktadır.
Yine standart bir temizlik kovasının içine su ile birlikte, kullanılacak su miktarının üçte biri kadar hidrojen peroksit ekleyin.
Giysileri kovanın içerisine yerleştirdikten sonra 2 saat kadar kova içerisinde bekletin.
Kovadan çıkardığınız kıyafetleri güvendiğiniz bir deterjan ile çamaşır makinesinde yıkayın.
Eğer lekeler güçlü ise doğrudan lekeli bölgenin üzerine hidrojen peroksit döküp bir miktar da su ilave ederek bir temizlik eldiveni veya bir fırça yardımı ile ovalayın ve kurumaya bırakın.

 

 

5. Beyaz Sirke ile Temizleme

/resimler/2018-6/20/1700286470190.jpg

 

 

 

 

Beyaz sirke vücudumuza nasıl temizlik ve sağlık veriyorsa beyazlarımıza da öyle temizlik sağlamaktadır. Her evde bulunma ihtimali oldukça yüksek olan beyaz sirke, kullanılabilecek en kolay ve doğal temizlik maddesi olarak kabul edilebilir. İçerisinde bulunan asidik bileşikler sayesinde sarı lekeleri veya kirleri ortadan kaldırır. Aynı zamanda giysinin hücrelerine nüfus ederek yumuşaklığını ve sağlamlığını arttırıcı özellik taşır.
Genelde hangi deterjanı kullanıyorsanız onunla birlikte çamaşır makinesinin ilgili bölgesine beyaz sirkeyi ekleyin.
Standart temizlik adımlarını izleyerek makine yardımı ile beyaz giysilerinizi yıkayın.
Beyazları Güneş Işığı alan bir bölgeye koyarak kurumasını bekleyin.
Eğer ufak bir leke veya kirden kurtulmak istiyorsanız, ilgili bölgeye bir miktar beyaz sirke ekleyin.
30 dakika kendine haline bıraktıktan sonra su ile durulama işlemini gerçekleştirin.

Tabi ki temiz ve ferah görünümlü beyaz kıyafet kullanmayı herkes ister ancak bunu yaparken kıyafetlerin zarar görmesini engellemeli ve cildimize zarar verecek agresif kimyasal kullanımını mümkün derecede aza indirmeliyiz. Yukarıda bahsettiğimiz beyazları korumanın 5 yolunu deneyebilir ve alternatif bir çözüm uygulayabilirsiniz.