Çalışan Annelere Pratik Öneriler

Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı Bir Yatak Odası İçin Gerekenler Nelerdir

Evde Kolayca Bakabileceğimiz Çiçekler ve Bakım Önerileri

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Tabule Salatası Tarifi

Gümüş ve Bakır Eşyalar Nasıl ParlatılırKış Aylarında Vücut Direncinizi Artıracak Çaylar

Kış Aylarında Mutlaka Tüketmemiz Gereken Çaylar

Hastalıklardan korunmanın en etkili ve doğal yolarından birisi olan bitki çayları bizleri soğuk kış aylarında hasta olmaktan koruyacak etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bitki çayları özellikle vücut direncimizin kuvvetlenmesi mikroplara karşı koruması ve zinde tutması için mutlaka tüketilmesi gerekilen çaylardır. Vücut direncimizi güçlendirecek ve zinde tutacak bitki çayları listesinde harika sonuçlar alabileceğiniz listeye birlikte göz atalım.

Ökse Otu

Genellikle kan basıncını düşürmek için tüketilen Ökse otu bazı kültürlerde iyi şans getirdiğine inanılmaktadır.  Büyüye karşı koruduğuna ve doğurganlığı artırdığına da inanılmaktadır. Ökse otu her mevsimde yapraklı ve ağaçlar üzerinde yaşayan yarı asalak bir bitkidir. Özellikle elma ağacının dalları üzerinde yaşar. Sapları her zaman ikiye ayrılarak dallanır. Çiçekleri tek eşeyli, meyveleri yapışkan, sulu ve yumuşaktır. Ökse otu kas kasılmalarına, gerginliğe, astıma yüksek tansiyona ve mide kasılmalarına karşı etkilidir.

Tarhun Bitkisi

Antioksidan, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Uykusuzluğa karşı oldukça etkilidir. Baharat olarak yemeklerde de kullanılmaktadır. Tarhun bitkisinin anavatanı Sibirya’dır. Türkiye’nin Bayburt ilinde yaygın olarak bulunur. Yöre halkı bu bitkiye yeşil altın ismini vermiştir.  Bu bitki ayrıca Fransız mutfağında sıklıkla görülür. Türkiye’de kesme çorbasında ve salatalarda da kullanılmaktadır.

Zencefil

Zencefil grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrısı ve öksürüğün yanı sıra mide bulantısında oldukça etkilidir. Etkili ve sert bir tadı olduğu için küçük miktarlarda tüketmekte fayda vardır. Zencefil birçok alanda kullanabiliriz. Zencefil gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da yaygın olarak kullanılır. Mutfakta ise çorbalara, patates, sosis, çeşitli dolmalar, ızgara etler, söğüş, pilav, her türlü beyaz peynire, çeşitli sebzelere, meyve salatasına, çeşitli pastalara, kurabiyelere ve keklere katılarak kullanılır.

Rezene

Hazımsızlık, mide krampları, sindirim sorunları ve yüksek ateş için tüketilen yararlı bir bitkidir. Yağ yakma özelliğiyle kilo vermek isteyenler için yardımcı bir bitkidir. Rezene ayrıca balık ve tavuk yemeklerinde, salatalarda güzel koku ve tat verme amaçlıda kullanılır.

Hibiskus Çayı

Hem sıcak hem de soğuk olarak tüketebileceğimiz bu faydalı çay Jamaika, Meksika, Orta Amerika, Güney Amerika ve Karayip Adaları’na özgü bir bitkidir. Yüksek c vitamini içermesiyle birlikte birçok bitkiyle birlikte tüketilir ayrıca renk ve ekşilik vermesi içinde kullanılır.  İştah azaltıcı özellikleri vardır, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını kolaylaştırır. Vücuttaki kötü kolesterol seviyesini azaltır, kolesterolü dengede tutar. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Böylece diyabet riskini azaltır. Regl ağrılarına iyi gelir. Adet döneminde görülen sancı ve krampların azalmasına yardımcı olur. Vücut direncini arttırır. Kış hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron, depresyon tedavisinde son derece etkili bir bitkidir. Stresli yaşam koşturmacasında sakinleştirici almak yerine sarı kantaron çayını denemek daha faydalı olacaktır. Kadınların menopoz sürecinde yaşayacağı sorunların çözümüne katkıda bulunan sarı kantaron çayı, sakinleştirici ve zindelik verici özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.  İçeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem ve kas ağrılarının iyileşme sürecinde rol oynar. Ciltteki leke, yara, kesik, yanık ve egzama gibi sorunların tedavisi için yardımcı bir etkendir. Ayrıca, ülser ve gastrit gibi mide sorunlarının iyileşme sürecine kolaylık sağlayarak katkıda bulunur. Ruhu sakinleştirici etkisi olduğu gibi kasları da gevşetir

Ihlamur Çayı 

Ilıman ve yarı tropik bölgelerde yetişen ıhlamur ağacı Dünya çapında yaklaşık 40 farklı türü bulunmaktadır.  Ihlamur çayı, içeriğindeki uçucu yağların etkisiyle kişinin vücudunun ve zihninin rahatlamasına yardımcı olabilir. Akne, sedef gibi bazı cilt rahatsızlıklarının iyileşmesini destekleyebilir. Solunum yollarına ait enfeksiyonlarda oluşan boğaz akıntısının yumuşatılmasında etkilidir. Bal ile birlikte hazırlandığında boğaz bölgesinde oluşan rahatsızlığın giderilmesinde daha etkili özelliğe sahiptir. Bazı rahatsızlıklarda oluşan öksürüğün azaltılmasında etkili olduğu düşünülür. Ihlamur çayı, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir. Uykusuzluk problemi olan kişilerin akşam saatlerinde ıhlamur çayı tüketmeleri durumunda uykuya daha kolay daldığı görünen özelliklerindendir. İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor.


Isırgan Otu Çayı

Faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz ısırgan otu çayı birçok hastalığa karşı çok etkilidir. Isırgan otu çayı oksidatif stresle savaşmaya yardımcı olur. Antibakteriyel özelliği sayesinde idrar yolları enfeksiyonunu tedavi eder.  Kan basıncını düşürür. Yüksek tansiyonu tedavi eder. Sindirim için faydalı bakterilerin gelişimine yardımcı olarak sindirim sistemini düzenler. Prostata iyi geldiği gibi Böbrek sağlığına da iyi gelir. Eklem ağrılarını, kireçlenmeyi ve gut hastalığını tedavi edici gücü vardır. İçerisinde kalsiyum, magnezyum ve demir bulunan ısırgan otu çayı kemik sağlığına iyi geldiği gözlemlenmişidir.  Diyabetik hastalıkların tedavisine yardımcı bir bitkidir.

Melisa Çayı

Yabani olarak Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetişen melisa, limona benzer bir kokuya sahiptir. Uyku getirmesi ve sakinleştirici etkisiyle bilinen melisa çayı, limon ve bal ile tüketildiğinde harika muhteşem bir tat sunar. Melisa, yüksek oranda ter attırma özelliğine sahiptir. Bilinen diğer adları; mavi balsam, bal bitkisi, oğulotu ve tatlı balsamdır. Melisa çayı hafif depresyon, sıkıntı ve streste rahatlatıcı rol oynar.  Antiseptik özelliği bulunmaktadır. Vücudu kuvvetlendirerek bitkinlik ve halsizlikleri giderir. Hazmı kolaylaştırır.

Ekinezya Çayı

Ekinezya, özellikle kışın yaygın görülen soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların semptomlarının tedavisi için kullanılabilen şifalı bir bitkidir. Ekinezya çayı, grip ve nezleden kaynaklanan ağrıları hafifletir. İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde üst solunum yolları, vajinal enfeksiyonlar, migren, anksiyete gibi birçok hastalığın gelişmesini engeller.  En sık kullanıldığı durumlar ise, enfeksiyonlar ve grip gibi bulaşıcı rahatsızlıkların tedavisidir.  Ayrıca Nane çayı, Papatya çayı, Adaçayı ve yeşil çay da kış aylarında tüketilmesi gerekilen faydalı çaylardandır.