• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur

KARTONPİYER NEDİR ? KARTONPİYER UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

Kartonpiyer; alçı, su ve iplik liflerinin karıştırılması ile elde edilen karışımın, kalıplara dökülerek şekil verilmesi ile yapılan malzemedir.

KARTONPİYER NEDİR ?

Kartonpiyer; alçı, su ve iplik liflerinin karıştırılması ile elde edilen karışımın, kalıplara dökülerek şekil verilmesi ile yapılan malzemedir.

KARTONPİYER NERELERDE KULLANILIR ?

Genellikle yapılarda dekorasyon amacı ile kullanılır. Genellikle duvar ve tavan ara kesitleri ile kullanılmakta olduğu gibi tavan göbekleri, ve kapı üstlerinde de kullanılmaktadır.

KARTONPİYER UYGULAMASI NASIL YAPILIR ?

Kartonpiyer montajı yapılmadan önce işlem yapılacak zemin hazırlanılmalıdır. Öncelikle yüzey temiz bir bez ile silinir. Ardından kartonpiyer yüzeye nasıl yapıştırılacaksa ona göre tutulmalı ve bir kurşun kalem vasıtasıyla sınırları belirlenmelidir. Eğer tavan köşelerine uygulanılacaksa bir metre vasıtasıyla kurşun kelem ile çizilmiş olan yerlerin ölçüsü alınır. Alınan ölçüye göre köşegenin kesilme işlemine başlanılır.

Örneğin ölçü 9 cm olarak alındı. Köşegen eğer iç köşe ise; kartonpiyer üstten 9 cm içeriye doğru ölçülür ve bu ölçü kurşun kalem ile belirlenir. Köşeye döndüğünüzde solunuzda kalan parça sağa doğru 45 derece olacak şekilde el testeresi ayarlanır. Üstteki işaretten altta kalan sivri uca doğru 45 derecelik açı ile kesim işlemi başlanır. Aynı şekilde sağdaki parça da ölçüsüne göre işaretlendikten sonra sola doğru 45 derecelik açı ile kesilir. Kesilmiş olan parçalar yapıştırılacak şekilde denenir. İki parça arasında fazla boşluk kalmışsa ya da köşeler birleşmiyorsa kartonpiyerler testere ile törpülenerek uçların birbirine tamamen yapışması sağlanır. Arasında az boşluk kalması sorun teşkil etmeyecektir. Alçı ile kapatılabilir. Arasında fazla boşluk olması alçı ile net kapanmayacağından kötü bir görünüme sebep olabilir.

İhtiyaca göre kartonpiyer hazırlanmalı. Fazla hazırlanıldığı takdirde saten alçı donacağından fazla hazırlanılmamalı, ihtiyaca göre azar azar yapılmalıdır.

ihtiyaca göre saten alçı bir kaba dökülür. Karışımın kıvamına göre su eklenir ve karıştırıcı ile saten alçı ve su karıştırılır. Elde edilen kıvam çok cıvık olur ise uygulama yapacağımız kartonpiyer hızlı yapışmaz ve düşebilir. Kıvam çok katı olursa ise de kartonpiyer çabuk donacağından yine yapışmaz. Yapıştırılmadan önce orta derece bir kıvam ayarlanmalıdır.

Doğru kıvam elde edildikten sonra daha önceden belirlenmiş olunan çizgilere uyarak kartonpiyer montajı gerçekleştirilir. Bir süre bastırılarak tamamen yapıştığından emin olunduktan sonra bırakılmalıdır.

Kartonpiyer köşeleri arasında boşluk kalmışsa saten alçı ile dolgu işlemi yapılır.

Kartonpiyer montajı yapıldıktan sonra en az 1 gün kurumasını beklemek daha olumlu sonuçlar verecektir. Tamamen kurumadan silme, boyama, zımparalama gibi işlemler yapılırsa sağlıklı sonuçlar vermez.

KARTONPİYER BOYAMA

Kartonpiyer montajı bittikten sonra boyama işlemi uygulanır. Montaj bittikten sonra en az 1 gün kuruması beklenir. Hafifçe güç uygulanılarak yapışkanlığı kontrol edilir. Kartonpiyer gereken sağlamlıkta ise zımparalama işlemine başlanır. Kartonpiyerin üzerinde bulunan, göze hitap etmeyen alçı kalıntıları hafifçe zımparalanır. İstenilen düzgünlüğe geldikten sonra boyama işlemine başlanılır.

Kartonpiyer şekline ve istenilen boya türüne göre, farklı ebatlarda fırça veya rulo tercih edilebilir. Boyayı temin edeceğiniz firma sizi bu konuda yönlendirecektir.

Boya; yeteri miktarda su ile karıştırıldıktan  sonra boya kabına dökülür. Fırça ya da ruloya az bir boya alınarak boya kabında boyanın her yerine eşit seviyede alması sağlanır. Boyanın damlatacak kadar çok ya da sadece bir tarafı boya olacak şekilde değil az bir miktarda eşit seviyede olması gerekir. Boya işlemi yapılır.

KARTONPİYER FİYATLARI

Verilecek hizmete göre firmalar fiyat belirler. Montaj hakkında gerekli bilgisi olanlar montajı kendileri de yapabilir.

Kartonpiyer montajı hakkında gerekli teçhizata ve bilgiye sahip olmayanlar mutlaka profesyonel bir yardım almalıdırlar.