• Salı 38 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 38 ° / 24 ° Güneşli
  • Perşembe 38 ° / 24 ° Güneşli

Kanatlı (Uçan) Karınca Nasıl Yok Edilir?

Kanatlı (Uçan) Karınca Neden Olur? Nasıl Yok Edilir?

Kanatlı (Uçan) Karınca Neden Olur? Nasıl Yok Edilir?

(Uçan) Karıncalar Yaz Mevsimi ile Birlikte Ortaya Çıkarlar... “Karıncanın uçanı olur muymuş?” diyorsanız evet oluyor! Onların adları kanatlı karıncalar… Daha hızlı üremeleri ve daha gelişmiş olmaları ile dikkat çeken kanatlı karıncalar, uçan karıncalar olarak da adlandırılır. Karıncalar çiftleştikten kısa bir süre sonra kanatlı türleri ortaya çıkar. Genellikle yaz aylarının gelip havaların ısınmasıyla evlerde daha sık görülmeye başlarlar. Bu canlıların üremeleri hızlı gerçekleştiğinden önleminizi almazsanız, evinizi kısa sürede istila edebilirler. Peki, kanatlı karınca neden olur, kanatlı karınca nasıl yok edilir, bir bakalım; hayattaki tek amaçları beslenmek ve üremek olan kanatlı karıncalar evinize, tıpkı diğer karınca türlerinde olduğu gibi yiyecek bulmak amacıyla gelirler. Yiyeceklerin üzerlerinin açıkta olması, bulaşıkları yıkamadan önce bekletmek, yere düşen yemek kırıntılarını süpürmemek, çöp kutusunu sık sık boşaltmamak, tüm karıncalar gibi kanatlı karıncaları da evinize çeken durumların başında gelir. Kanatlı Karıncalardan Nasıl Kurtulunabilir? Kanatlı karıncaları tek tek ve kolonilerini yok etmek şeklinde evinizden kovabilirsiniz.
Uçan Karıncaları Tek Tek Yok Edin


Spreyle Uçan Karıncalara Son Verin: Karınca spreylerinin çoğu tüm karınca türlerini yok etmede etkili bir yöntem olmaktadır. Spreyi, uçan karıncalar hareket halindeyken sıkacağınız için doğrudan püskürtmeli olanları tercih etmelisiniz. Yanlış kullanımdan kaçınmak için kullanım kılavuzunu okumalı, evinizde küçük çocuk varsa onun ulaşamayacağı bir yerde ürününüzü muhafaza etmelisiniz. Bir de bu spreylerden bazıları sadece açık alanda kullanılmak üzere üretilmiştir. Satın alırken spreyin evde kullanıma uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
Karınca Yuvasını Bulmanın ve Koloniyi Yok Etmenin Yolları


Yuvayı Bulmak için Uçan Karıncaları Takip Edin
Uçan karıncaları takip ederek yuvalarını bulmaya çalışmak, kanatsız karıncalara göre daha zor olsa da yine de sabırlı davranırsanız bunu başarabilirsiniz. Yalnız unutmamanız gereken bir konu var ki; uçan karıncaların ait olduğu yuvayı bulduğunuzda koloninin büyük ihtimalle kanatsız karıncalardan oluştuğunu göreceksiniz. Çünkü uçan karıncalar diğer karıncalardan ayrı bir cins değildir ve kanatsız karıncalarla aynı kolonide yaşarlar.


Yuvaya Kaynamış Su Dökün


Ilık ya da soğuk sudan kurtulabilirler ama kaynamış sudan asla!
Boraks ve Şekerle Zehir Hazırlayın
Eşit miktarlarda boraksı ve şekeri, macun kıvamına gelinceye kadar suyla karıştırın. Macunu minik karton parçalarına sürün ve karıncaların yoğun olarak bulundukları yerlere bırakın. Birkaç gün geçince boraks kurur ve etkisini yitirir, bu yüzden 2-3 günde bir zehri yeniden hazırlamanız gerekmektedir. Boraks, karıncaların midelerinezehir salar ve zehir kolonideki kraliçe karıncaya ulaşırsa tüm koloni de yok olur. Aman dikkat, borakslı ve şekerli zehri çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlere koymayı unutmayın.


Başka Bir Engelleyici: Kabartma Tozu ve Pudra Karışımı
Kabartma tozu, karıncaların midelerinde salgıladığı asidik madde ile tepkimeye girer ve onların tüm sindirim sistemini çökertmeye yarar. Pudra şekeri ise karıncaların en sevdikleri yiyeceklerden bir tanesidir. Bu iki maddeyi karıştırın ve gezdikleri yerlere koyun. Sonucu gün içerisinde fark edeceksiniz.