• Pazartesi 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Salı 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 39 ° / 22 ° Güneşli

Kaktüslerin Bakımı , Kaktüs nasıl çoğaltılır

Kaktüslerin Bakımı Nasıl Yapılmalı , Nelere Dikkat Edilmeli Bilmedikleriniz.

Son yıllarda özellikle “havadaki radyasyonu emdiği” gerekçesiyle ev ve iş yerlerinde sık sık görmeye başladığımız kaktüslerin, diğer saksı bitkilerine kıyasla daha dayanıklı olsalar da, bakıma ve diğer tüm canlılar gibi ilgiye ihtiyaçları vardır. Gerekli özeni gösterdiğinizde kaktüslerinizin sizinle birlikte yaşlanmasıişten değil!

 

Kaktüsleriniz için Uygun Ortam Yaratın

Öncelikli olarak bilmeniz gereken, kaktüslerin toprak bir saksıda yetiştirildiğinde çok daha sağlıklı büyüdükleridir. Toprak kaplar, muhtevaları gereği toprağın hızla kurumasını sağladıkları gibi suyu bünyesinde toplayarak ağırlaşan kaktüslerin devrilmesini engelleyecek niteliktedir. Şayet kaktüsünüz için toprak kap kullanmıyorsanız toprağın nemli kalmasını engellemek adına mutlaka tabanı delikli olan bir saksı tercih etmeli ve saksı tabağında biriken suyu boşaltmalısınız. Aksi takdirde kaktüsünüz fazla su nedeniyle çürümeye başlayacaktır. Seçeceğiniz saksının büyüklüğünün kaktüsün uzuvlarını içine alacak ölçülerde olmasına da dikkat etmelisiniz.

 

Azami 5 yıl sonra kaktüslerinizin saksını değiştirmeniz gerekmektedir. Saksı değiştirme işlemlerini kaktüslerin uyku evresine geçtiği kış mevsiminde yapmalı, saksının içine koyacağınız toprağın tuzlu olmamasına önemle dikkat etmelisiniz.Marketlerde satılan bitki topraklarını, içerisine dere kumu karıştırarak kullanabilirsiniz.

 

Soğuk ve karanlık ortamlarda dahi uzun süre yaşayabilecek dayanıklılıkta olsalar da kaktüslerin güneş ışığını sevdiklerini ve emdikleri ışık sayesinde gelişim gösterdiklerini bilmelisiniz. Bu nedenle kaktüslerinizi ışık alacak bir yere koymanız ancak bunu yaparken ilgili yerin hava akımına maruz kalmadığına dikkat etmeniz gerekmektedir. Güneş ışığını her yönden alabilmeleri için de rutin olarak saksılarını çevirmeyi ihmal etmeyiniz. Çevirmediğiniz takdirde kaktüsünüzün güneş ışığına doğru eğilmesi muhtemeldir.

 

Kaktüslerin Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Nemli toprağı sevmediklerinden kaktüslerinizi bol bol sulamaktan kaçınmalı, bunun yerine belirli periyotlarla az miktarlarda sulamalısınız. İlkbahar ve yaz aylarında haftada iki kez, sonbahar ve kış aylalarında ise haftada bir kez sulamanız yeterli olacaktır.

 

Topraklarına kemik tozu karıştırmanız ve ayda azami bir kez gübre koymanız, kaktüslerinizin büyüyüp gelişmesine katkıda bulunacaktır. Yalnız unutmamanız gereken, gübreyi sadece kaktüsünüzün aktif büyüme döneminde kullanmanız gerektiğidir. Ayrıca kaktüsünüz canlılığını yitirmeye başladıysa talimatlara uygun olarak çiçek vitamini kullanmanız faydalı olacaktır.

 

Kaktüsünüzün solan yaprak ve çiçekleri ileriki dönemde yeniden canlanmasını için budanmalıdır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, budanan kısmınhava alarak bozulmaması için bitkiye zarar vermeyecek bir maddeyle kapatılması gerektiğidir.

 

Kaktüsleri Çoğaltma Zamanı

 Kaktüsleri sadece köklerinden ayırarak çoğaltabilirsiniz. Yeterli büyüklüğe erişmiş bitkinizden ayırdığınız kökleri vakit kaybetmeden başka bir saksıya koymalı ve temel bakım tekniklerine dikkat ederek yavru kaktüsün büyümesi için gereken ortamı sağlamalısınız. Çoğaltma işleminin yapılması için en uygun zaman ilkbahar-yaz aylarıdır.

 

 

Unutmayın: Sık sık sulamaz, toprağın kuru kalmasını ve güneş ışığı almasını sağlarsanız kaktüsleriniz ilk aldığınız günkü canlılığını koruyacaktır. Son olarak kaktüsünüzün yakınında hastalıklı bir bitki bulundurmamanız ve hastalık belirtisi ile böceklenme görürseniz uygun bir zirai ilaç alarak bitkinize uygulamanız gerektiğini unutmayın.