Doğalgaz Faturasından Nasıl Tasarruf Edebiliriz

Kan Şekerini Denge Tutmak İçin Tüketilmesi Gereken Besinler

Banyolarınızda Yetiştirmek İsteyeceğiniz Bitkiler

Orkide Çiçeğinin Bakımı Nasıl Yapılmalı

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Pırasa Çorbası Tarifi

Kahvaltıda tüketilecek en iyi meyveler

Anahtar Kelimeler: Kahvaltıda tüketilecek meyveler

Kahvaltıda tüketilecek en iyi meyveler

Kahvaltıda tüketmemiz gereken meyveler hangileridir

Güne pozitif ve enerjik bir şekilde başlamanın ilk adımı harika bir kahvaltıdan geçmektedir. Düzenli beslenmenin sağlanabilmesi için kahvaltıların aksatılmaması gerekmektedir. Kahvaltı yapılmadan başlanan bir gün açlık hissini zirveye çıkaracağı için şeker yükselmelerine ve inmelerine sebep olabilmektedir. Ruh halinde gerilme ve streste görülen diğer etkilerin arasında yer almaktadır. Son zamanlarda beslenme uzmanlarının da teşvikleriyle kahvaltılarda meyve yemek önerilmektedir. Meyveler lif açısından zenginlik içerdiği için uzun süre tokluk hissi yaratmaktadır. Aynı zamanda kilo kontrolünüzü sağlamanız için yardımcı bir etken olabilmektedir.  Günün yoğun temposuna ayak uydurabilmek için bazı durumlarda kahvaltılar aksatılmaktadır.

İş temposunun yoğun olduğu ve günlük yaşanılacak stresleri de göz önünde bulundurursak kahvaltının aksatılması sorunlarla karşımıza çıkabilir. Meyvelerde bulunan birçok vitamin günlük vitamin ihtiyacımıza destekte bulunmaktadır. Kahvaltılarda tüketebileceğimiz meyveler bu eksikliği tamamlayıcı unsurlar olabilir. Kahvaltılarda vitamin temin etmek kadar proteinde tüketmek bir o kadar önemlidir. Sabah kahvaltınızı sadece meyve ile sınırlandırmak günlük protein ihtiyacınızı sekteye uğratabilir. Tüketeceğiniz meyvelerde şeker oranı yüksek olan meyveler şekerinizi ani bir şekilde yükseltip düşürebilir. Bu sebeple kahvaltıda proteinli besinlerde tüketmek önemlidir.

Kahvaltıda hangi meyveleri tüketmeliyiz.

Turunçgiller

C vitamini, potasyum ve lif bakımından zengin olan Portakal, greyfurt, limon, mandalina kahvaltılarda mutlaka tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır.  Greyfurt içerisinde bulundurduğu sitrik asit sayesin de azla tüketildiğinde bazı sorunlara sebebiyet vermektedir. Potasyum bakımından oldukça zengin olan Greyfurtun tüketilmesine dikkat edilmelidir.  İlaç tüketiyorsanız mutlaka greyfurt tüketmekten kaçının çünkü greyfurt almış olduğunuz ilaçlarla farklı etkileşmelerde bulunmaktadır.

Elma

Günün her saatinde tüketebileceğimiz elmanın sağlığa oldukça fazla faydası vardır bu faydaları arasında içerdiği lifler sayesinde tokluk hissi yaratması ve A,C,E vitaminleri bakımından zengin olması da cilt sağlığına iyi gelmektedir.  B vitaminleri sayesinde sinir sisteminde olumlu etkileşimleri vardır. Diyetisyenlerin sembolü haline gelen elma kilo kontrolünü sağlamak için tavsiye edilen meyvelerin arasında ilk sıralarda yer almaktadır.  Lifli olması uzun süre boyunca tokluk hissi yaratmaktadır. Ayrıca kolay bir şekilde yanınızda bulundurabileceğiniz için günün her saatinde tüketilmektedir.

Ahududu

Saymakla bitiremeyeceğimiz faydaları arasında ilk göze çarpan etkileri kalp sağlığını koruması ve kan basıncı ve kalp atışını düzenlemeye yardımcı olmasıdır. Şeker oranının düşük olması sebebiyle kahvaltılarda tüketebileceğimiz ahududunu yoğurda yulaf ezmelerine ve çeşitki kahvaltı ürünlerine kolayca ekleyebiliriz. 100 gram ahududunun içerisinde yaklaşık olarak 52 gram kalori vardır. Aynı zamanda 100 gram ahududunun içerisinde 6 gram lif vardır. C vitamini bakımından da zengin olan ahududu kahvaltılarda tüketilmesi gereken meyveler arasında yer almaktadır. 

Nar

Antioksidan bakımından zengin olması narı tüketilmesi gereken besinlerin arasında ilk sıralara çıkarmaktadır. Antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur ve vücut direncini artırır. A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan bu meyve, aynı zamanda antiviral ve anti-tümör özelliklere de sahiptir. Çinko fosfor ve magnezyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Narın saymış olduğumuz zenginliği onu kahvaltılarda tüketilmesi gereken bir meyve yapmaktadır. Nar ayrıca kan dolaşımını iyileştirerek damar sağlığını da korur.

Yaban mersini

Sağlıklı besinler arasında yer almasını sağlayan vitamin ve mineraller onu kahvaltılarda tüketilmesi gereken bir besin yapmaktadır. Yaban mersini bağışıklığı güçlendirdiği gibi hafızaya da iyi gelmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda kalp damar hastalıklarına karşı iyi geldiği gözlemlenmiştir. Yaban mersini yüksek miktarda E, C vitaminleri, potasyum, çinko, folik asit ve demir içerir. Diğer birçok meyve ile karşılaştırıldığında, yaban mersini doğal olarak daha az şeker içerir. Yaban mersini,  zengin bir antioksidan kapasitesine sahiptir.

Kivi

C ve k vitamini deposu olan kivi günde bir adet tüketildiğinde günlük c vitamini karşılamaktadır. Kivide bulunan lifler tokluk hissi yarattığı gibi sindirim sistemini de desteklemektedir. Kalp sağlığını koruyarak kan basıncını düşürmektedir. Kivinin diğer etkileri arasında cilt sağlığına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ise diğer etkileri arasında ön plana çıkmaktadır.

Muz

Kahvaltılarda tüketebildiğiniz gibi günün her saatinde tüketebileceğiniz muzun sağlığa bir çok faydası vardır. Muzun faydaları arasında kan basıncını düzenlemesi, kilo kontrolünü desteklemesi ve mide hastalıklarına iyi gelmesi faydaları arasında yer almaktadır. Muz aynı zamanda bağırsak hastalıklarına karşı da oldukça etkilidir. Muz ayrıca Lif, b Vitamini Manganez ve magnezyum açısından zengin bir meyvedir.