Çalışan Annelere Pratik Öneriler

Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı Bir Yatak Odası İçin Gerekenler Nelerdir

Evde Kolayca Bakabileceğimiz Çiçekler ve Bakım Önerileri

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Tabule Salatası Tarifi

Gümüş ve Bakır Eşyalar Nasıl ParlatılırAnahtar Kelimeler: Office Çalışma Odası Nasıl Olmalı

Home Office Çalışma Odası Nasıl Olmalı

Evde Çalışma Odası Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Son zamanlarda Home ofis çalışma sistemi ülkemizde de yaygınlaşmaya başladı. Popülerlik kazanan bu sistem bizlere daha rahat çalışma imkânı sunduğu gibi ekonomik açıdan da faydalar sağlamaktadır. Trafik yoğunluğunun çok olduğu bölgelerde ulaşım başlıca bir sorun halindedir. Home ofis çalışma hayatında ulaşım trafik gibi sorunlarla karşılaşamıyoruz. Buda bize artı bir zaman kazandırmaktadır. Özellikle freelance çalışma sistemine sahip olanlar için Home ofis ortam vazgeçilmez bir çalışma alanıdır. Sonuz bir özgürlüğe sahip olmak mola saatlerini ve yemek saatlerini kendiniz belirlemeniz iş hayatınızda yeni özgürlüklerin ilk habercisi olma niteliğindedir. Alışmış olduğumuz çalışma sisteminde üretim alanında baskının olması ve kalabalık ortamlarda birden fazla kişi ile çalışmak üretkenliğimizi yaratıcılığımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bazı kişilerde ise baskı ortamı üretkenliği etkilediği gibi aksi yönde gelişimi de görülmektedir. Çalışma ortamı her ne koşulda olursa olsun disiplini konu edinse de bu disiplini kendi çalışma ortamımızda da sağlayabiliriz. Hiç kimse sevmediği bir ortamda çalışmak istemez. Kendimizi mutlu hissettiğimiz yerde daha fazla üretken olup iş hayatımızda elde edeceğimiz sonuçlara hızlı bir şekilde ulaşabiliriz.  Home ofis çalışma ortamının olmadığı bir bölgede sağlanan disiplini kendi alanımızda da sağlayabiliriz. Evinizdeki çalışma ortamının hayatınıza ve işinize nasıl yön verebileceği kendi elinizde.  Mutlu, disiplinli ve daha üretken bir çalışma ortamı için önerilerimizi dikkate almanızda fayda olacağına inanıyoruz.

1 Çalışma masasının konumunu ve çalışma odanızı doğru bir alanda konumlandırın

Yaşadığınız evin oda sayısına, bulunduğu konuma ve ev içerisinde yaşayan kişi sayısına göre çalışma odanızın elverişliyi değişkenlik gösterebilir. Eğer yalnız yaşıyorsanız çocuklu bir evden daha iyi avantajlara sahip olabilirsiniz. Çalışma esnasında size ilham verecek ve yoğun bir çalışma sırasında dikkatinizi toparlayacağınız ferah bir alan seçmelisiniz.  Gürültünün olmadığı, araç seslerinin gelmediği ve sokaktan gelebilecek gürültüden uzak bir alan seçmek dikkatinizin dağılmaması için önemlidir.  Çalışma odanıza küçük çocukların ulaşamayacağı ve sizi rahatsız edemeyeceği bir alan seçmekte her zaman fayda vardır. Çalışma esnasında sokaktan gelen sesler, araçların korna ve motor sesleri sizi rahatsız edebilir ve odaklanma durumunuza engel olabilir. Çalışma odanızı seçerken sizi rahatsız edebilecek durumlardan kaçınarak çalışma odanızı kurabilirsiniz. Çalışma masanızın büyüklüğü ve genişliği önemli bir faktördür. Çalışma masanızın çok büyük olmasına gerek yok odanın belirli bir alanını kaplayan masalar görüntü kirliliğine sebep olabilir ve çalışmalarınız olumsuz yönde etkileyebilir.

2 Konforlu bir çalışma ortamından kaçınmayın

Çalışma masamızı bizim için en uygun yere konumladıktan sonra şimdi konforumuzu sağlamalıyız. Çalışma sırasında uzun bir süre boyunca bizleri konuk etmekten mutluluk duyacak olan masa ve sandalyelerimiz bizim için kullanışlı ve rahat eşyalar olmalıdır.  Kullanışsız sandalye ve masalar uzun süre boyunca çalışmamız gerektiğinden kullanışsız olmaları sebebiyle adaptasyonumuzu bozup bizi olumsuz yönde etkileyebilir.  Çalışma sandalyesinin sırt desteğinin olması uzun süre boyunca oturduğumuzda bize daha iyi sonuçlar çıkarabilir. Böylellikle sırt ağrılarından kurtulabiliriz. Ahşap ve plastik sandalyeler elverişli olmadığından dolayı sırt ve bel bölgelerimizde ağrılara sebep olabilir. Bilgisayarınızın göz hizasında olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Laptop altlığı kullanmak fayda sağlayabilir. Giyinmiş olduğunuz elbise bile motivasyonunuzu etkileyebilir. Pijamalarla takılmak her ne kadar zevkli olsa da işinize verebileceğiniz ciddiyetle daha rahat bir elbise ile çalışma imkanı sağlayabilirsiniz. Günümüzde artık toplantılar ve görüşmeleri kameralar eşliğinde yapmaktayız. Bunun için ayrıca geliştirilmiş uygulama ve programlarda mevcut. Herhangi bir toplantı sırasında üzerinizdeki elbiseler karşınızdaki kişiye saygıyı hak edecek düzeyde olmasında her zaman fayda vardır. Çalışma odasında mutfağa çok uzaksanız ve her defasında gitmek istemiyorsanız kendinize küçük bir alan belirleyip küçük atıştırmalıklar, için bir yer ayırabilirsiniz masanızın üzerinde cips ve diğer gıdalar dikkatinizi dağıtmanıza imkân sağlayabilir. Odanızın genişliği göz önünde bulundurulacaksa odanıza uzanma koltuğu ekleyebilirsiniz.

3. Büyük ve ağır eşyalardan kaçının 

Çok fazla eşya her zaman göz yorar ve buda dikkatinizin dağılmasına sebep olur. En çok ihtiyaç duyduğun eşyayı çevrenizde bulundurun gereksiz eşyalardan uzak durun. Temel ihtiyaçlarımız ne ise onlara ağırlık verip ihracımız olana odaklanmalıyız. Bilgisayarımız, yazıcımız, dolabımız ve masamız gibi malzemeler vazgeçilmezdir. Odanızın sade ve iç açıcı bir renkte olmasına özen göstermekte fayda var koyu renklerden uzak durun.

4. Aydınlatma ve gün ışığı

Gün ışığı D vitamini desteğini sağlar. D vitaminin vücudumuz için birçok faydası vardır. D vitamini besinlerden ve takviye ürünlerden elde ettiğimiz gibi güneşten de temin edebiliriz. Gün ışığı aynı zamanda mevsimsel depresyonu da engeller. Özellikle sonbahar ve kış aylarında birçok insan melankolik dönemlerdedir.  Ruh halimizin mevsimsel değişkenliğini göz önünde bulundurduğumuzda gün ışığı ruh halimizi ve enerjimizi olumlu yönde etkiliyor. Gün ışığı aynı zamanda uyku düzenini de sağlar gün ışığına maruz kaldığımızda daha iyi bir uyku düzeni içerisinde olduğuma dair araştırmalar mevcuttur. İyi uyku da iyi bir adaptasyon olarak bize geri dönecektir. Günün büyük bir çoğunluğunu bilgisayara bakarak geçireceğimiz için parlak ışıklar gözlerimize ve sağlığımızı olumsuz yönde etkiler. Gün ışığından iyi bir şekilde faydalanmak istiyorsak masamızı ve çalışma alanımızı güneş alan gün ışığı alabilen yere koymalıyız. Gün ışığını gündüz elde ettikten sonra akşam saatlerinde çalışma durumda ise beyaz floransan ışıklardan uzak durmakta fayda var sarı ışığı kullanabilirsiniz.

5 Gereksiz kablolardan kurtulun

Çalışma masamızda ve odamızın içerisinde bilgisayar, yazıcı ve diğer elektronik aletlerin kabloları hem görüntü kirliğine sebep olur hem de sinir bozucu dikkat dağıtan bir duruma sebep olabilir.  Kullandığınız klavyeyi ve Mouseyi bluetooth özelliği olanekipmanlarıla kullanmayı tercih. Bu durum söz konusu değilse gereksiz kabloları masanızın arkasına veya altına toplayabilirsiniz. Bazı çalışma masalarında masanın bir kenarında açılan yuvarlak delikler mevcut. Onlarda satın alabilir ya da kendinizde marifetinize güvenerek bir delik açıp tüm kabloları masanızın altında toplayabilirsiniz.

6 Gereksiz karmaşadan uzak durun

Teknolojinin bu kadar ilerlediği ve günümüzde bir çok işi online olarak yaptığımız bu dönemde halen kağıt israfının önüne geçememiş durumdayız. Elinizden geldiği kadarıyla dijital olarak doküman hazırlamaya çalışın gereksiz yere çıktılar alıp kâğıt israfında bulunmayın. Belgelerimizi dijital hale getirip saklayabilirsiniz. Böylelikle daha düzenli ve gereksiz karmaşadan uzak durabilirsiniz.

7 Doğadan uzaklaşmayın

Günümüzün büyük bir bölümünü çalışma odamızda geçireceğimiz için bize motivasyon sağlayacak olan şeylerden uzak durmamalıyız. Masamızda ve odamızın herhangi bir yerinde çiçeklerin var olması bizi doğadan koparmamış olur aynı zamanda bize enerji verir. Odanızda mutlaka bir bitki bulundurun.

8 Odanın ısısı ve havalandırması

Çalışırken saatlerin nasıl geçtiğini bazen anlayamıyoruz. Mola verdiğinizde veya belirli periyotlarda odanızı mutlaka havalandırın. Kış aylarında bir çalışma söz konusu ise içeriyi fazla soğutmayacak şekilde kısa süreliğine pencereleri açıp içeriye temiz havanın girmesini sağlayabilirsiniz. Klima kullanıyorsanız odanın ısısını ne fazla sıcak nede fazla soğuk olarak ayarlamayın aşırı sıcak bir ortamda çalışmak gevşememize ve uykumuzun gelmesine sebep olur. Soğuk bir ortamda çalışmak ise hastalanmamıza ve olumsuz sonuçlar elde etmemize sebep olur.

9 Odanızı kişileştirebilirsiniz

Her zaman sadelikten yana olduğumuz için bazen buna eklemeler yapabiliriz. Sizin için anlam ifade eden ve sizi motive eden resimlerinizi odanızda kullanabilirsiniz. Gerçekleştirmiş olduğunuz bir seyahatten geriye kalan en önemli anılarınızı çerçeveleyebilir odanızın bir bölgesine asabilirsiniz. Veya odanıza bir tablo asabilirsiniz. Günümüzde birçok alışveriş sitesinde kanvas tablolar ihtişamlarıyla odaların duvarlarını süsleyebiliyor. Bunlardan satın alıp kullanabilirsiniz. Aile fotoğrafı sevgiliniz fotoğrafı ya da çocuklarınızın fotoğrafları sizin için ilham kaynağı olabilir. Bunları küçük çerçeveler ile masanızın bir bölgesine koyabilirsiniz ayrılmış olduğunuz sevgilinizi resmini koymamanızda fayda var tabiki.