• Pazar 16.5 ° / 11.3 ° Dağınık bulutlar
  • Pazartesi 20.7 ° / 13.8 ° kırık bulutlar
  • Salı 18.1 ° / 10.4 ° Hafif yağmur

Geleneksel Dekarasyon Tarzı-

Geleneksel Dekarasyon Tarzı


Geleneksel dekorasyon modeli hiç şüphesiz hepimize daha yakın gelen daha tanıdık bir dekorasyon türüdür. Çünkü geleneksel dekorasyon hepimizin evlerinde çocukluğunda kullanılmış bir dekorasyon modelidir. Genellikle krem, bej ve beyaz renkler dekorasyonda çok tercih edilir. Bunun yanı sıra geleneksel dekorasyon stilinde yuvarlak kenarlı mobilyalar daha sık kullanılmaktadır. Aksesuarlarda ise karşımıza genellikle kristaller ve gümüş detaylı çerçeveler çıkıyor.

 


Danteller Geleneksel Tarzın En Belirgin Özelliği

/resimler/2018-8/30/1632111911014.jpg

 

 

 

Çok değil birkaç yıl öncesine kadar hala annelerimizin, anneannelerimizin evinde el emeği göz nuru dantellerin dekorasyonda baskın olduğunu görüyorduk. Danteller geleneksel dekorasyon stilinin en belirgin özelliklerinden diyebiliriz. Televizyon üstlerinde, konsol üstlerinde ve koltuk başlarında karşımıza sıkça çıkan öğeler arasında yer alıyor.
Keskin Uç Renklere Yer Verilmiyor

Birçok dekorasyon akımında ev dekore edilirken kontrast oluşması gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak bunun aksine geleneksel tarz dekorasyonda keskin uç renkler yerine birbirine uyumlu ve tamamlayıcı renkler tercih ediliyor. Evlerde genellikle kahverengi, krem, bej ve beyaz renklerini yoğun olarak görmekteyiz. Bunların yanı sıra aksesuarlarda kırmızı, yeşil ve mavi renkler karşımıza çıkıyor. Ayrıca koltuklarda bazen desenli kumaşlarda geleneksel dekorasyon tarzında karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra el dokuma halılarda geleneksel dekorasyon tarzının vazgeçilmez unsurlarıdır.

 


Aydınlatma Çok Önemli
Geleneksel tarz dekorasyon olarak çok yoğun olduğu için aydınlatma bir hayli önemlidir. Geleneksel tarza denilince aklımıza genel olarak kristalli avizeler gelmektedir. Bu avizeler geleneksel tarz ev dekore etmek isteyen kişiler için halen mevcuttur. Ancak daha yeni stilleri ile karşımıza çıkmaktadırlar. Ayrıca evinizin de daha aydınlık görünebilmesi için duvarlarınızda açık ve nötr renkler tercih etmeye özen gösterin.

 


Salon Dekorasyonu Nasıl Olur?

Geleneksel bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız ilk olarak zemin ve duvar renklerinizi nötr renklerden yana tercih etmelisiniz. Bunun yanı sıra altın ve gümüş varaklar ve vitrinlerde geleneksel dekorasyonun vazgeçilmez unsurları arasında yer almaktadır. Salonunuzun farklı birkaç yerinde el yapımı dantellere ve el yapımı ahşap mobilyalara yer verebilirsiniz. Bu tip dekorasyon sade olabileceği gibi birbirinden bağımsız abartıları da bir arada bulundurabilmektedir. Geleneksel dekorasyonda bir diğer önemli nokta ise eşyaların birbirlerine simetrik olarak yerleştirilmesidir. Anneannelerimizin evinde her eşya halının uçlarına belirli uzaklıkta yerleştirilmiş olurdu. Ayrıca geleneksel tarza bir diğer vazgeçilmez ise avizelerdir. Salonlarınızı geleneksel bir tarz ile döşemek istiyorsanız mutlaka bir avize almayı unutmayınız. Bunun yanı sıra duvarlarda ya da konsol üstlerinde aile resimlerinize yer verebilirsiniz.

Dekorasyon akımları içerisinde belki de en kolay hayata geçirebileceğimiz dekorasyon tarzı geleneksel olandır. Çünkü geçmişten bugüne aşina olduğumuz bir sistem olduğu için eşya seçimi ve birbirlerine uyumlarını daha kolay belirleyebiliriz. Ayrıca geleneksel dekorasyon yapmak isteyenler annelerinin ya da anneannelerinin sandıklarını karıştırarak dekorasyonlarına uygun aksesuarlar bulabilirler ve evlerinde yer verebilirler.