Çalışan Annelere Pratik Öneriler

Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı Bir Yatak Odası İçin Gerekenler Nelerdir

Evde Kolayca Bakabileceğimiz Çiçekler ve Bakım Önerileri

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Tabule Salatası Tarifi

Gümüş ve Bakır Eşyalar Nasıl ParlatılırFittionia Bitkisinin Yetiştirilmesi

Evinizde bitki bakmayı seviyor ve her mevsim renkli görünmesini mi istiyorsunuz? Fittionia renkli yaprakları ile her mevsim evlerinize renk katacak bitkiler arasında yer alıyor.

Şüphe yok ki dünyada yalnız bizler yokuz. Çeşit çeşit hayvanlar ve bitkiler... Bir-çok bitki türünü gerek bahçede gerekse ev ortamında yetiştiriyor ve bakıyoruz. Bitkiler bizlere görsel bir güzellik sunarken aynı zamanda hobi imkânı da sunuyor. Bir bitki ya da hayvan bakmak büyük sorumluluk gerektiriyor. Onun büyümesi bakımı hastalığı ve hastalıktan korunması derken büyük bir sorumluluk bilinci oluşturuyor. Bunun yanı sıra bir canlıya bakıyor olmak manevi anlamda büyük bir haz ve vicdan bilinci oluşturuyor. Verdiğiniz emeğe ek olarak onu bir bebek gibi görüyor ve bu doğrultuda davranıyorsunuz. Kırılmaması incinmemesi ya da hasta olmaması için elinizden gelen çabayı gösteriyorsunuz. Nasıl bakımlı bir çocuk kendini gösteriyorsa bakımlı bir bitki de gösteriyor. Boşa dememiş atalar bakarsan bağ bakmazsan dağ olur diye. Peki, bu kadar kıymet verdiğimiz ev bitkilerine nasıl bakmalı? Kesinlikle her bitkinin ruhu farklı yani şöyle ki biri güneşi severken biri sevmeyebilir ya da sulamak iyi gelir derken fazla sulamadan dolayı zarar doğabilir. Peki, fittionia bitkisi nasıl bir bakım ister nasıl yetiştirilir?

Genellikle kırmızı yapraklı olan bu bitki her rengiyle çok hoş görünüyor.

Bakımı nasıl?

  • Güneş ışığını çok seven bir bitki olduğu için doğrudan güneş ışığı ister ve güneş gören yerde bulunması faydalı olacaktır. Camın önüne koyabileceğiniz gibi direkt olarak balkona da koyabilirdiniz. Güneş ışınları sayesinde yaprakları daha canlı bir görüntü kazanır ve parlak yapraklara sahip olur.
  • Tıpkı günebakan bitkisi gibi güneşin geldiği yöne doğru bir eğilimi vardır. Ancak bu eğilim gövdeden itibaren değil de güneş gören yaprakların olduğu taraftadır. Bu sebeple güneşe doğru gölgede kalan yaprakları da çevrilmeli ve gölge de kalan yaprakların da güneşten faydalanması sağlanmalıdır.
  • Güneşi bu kadar çok seven bir bitki olduğu için soğuk ya da kuru sıcak havada bırakmak bitkinize iyi gelmez ve yapraklarının çürümesine ya da dökülmesine sebep olur.
  • Narın yapıda bir bitki olduğu için hava değişimlerinden oldukça etkilenir ve bu hava değişimlerinden de korumak gerekir.
  • Her bitki vitamin ve minerale ihtiyaç duyar ve bir süre sonra toprağında bulunan vitamin ve mineralleri tüketirler bu sebeple mineral takviyesi yapmanızda fayda var. Küçük bir ipucu olarak mineralli soda ile ayda bir sulayabilirsiniz.
  • Dediğimiz gibi oldukça hassas bir bitkidir ve etrafında tekrar halinde olabileceği başka bitki ya da cisim olmamalıdır.

/resimler/2019-2/25/0045176465078.jpg

Nasıl Çoğaltılır?

Fittionia bitkisi bahsettiğimiz gibi narin yapı da ve bakımı zor bir bitkidir. Bu yüzden iyi bakmak kadar çoğalmasını sağlamakta önemli.

  • Gelişimi yavaş ve kısa boylu bir bitkidir.
  • Eğer köklerinden ayrılırsa ayrılan kök başka bir saksıya dikilmelidir.
  • Kökten ayrılan bitki de kısa zamanda çiçek açar ve tekrar kök verir.
  • Üremesi için en uygun zaman mayıs ayıdır.