• Salı 40 ° / 23 ° Güneşli
  • Çarşamba 40 ° / 22 ° Güneşli
  • Perşembe 37 ° / 22 ° Güneşli

Evde Sigara İçmenin Zararları

İçerisindeki 4 binin üzerindeki kimyasalla 40´ın üzerinde kanser türüne sebebiyet veriyor.

Her ne kadar yapılan araştırma sonuçları sigaranın sağlığa olan olumsuz etkileri için bir kanıt niteliği taşısa da sigara içen bireyler, yaşadıkları değişimleri araştırma sonuçlarına gerek duymaksızın net bir şekilde tarif edebilir: “Dişlerim sarardı, merdiven çıkmakta zorlanıyorum, rahat uyuyamıyorum, cildim deforme oldu, yemeklerden eskisi gibi tat alamıyorum…”.
Kişi, sigarayı, kendine verdiği zararları kabullenerek içiyor. Peki ya çevresi? Yanan sigaradan ve ağızdan çıkan çevresel sigara dumanı, içerisindeki 4 binin üzerindeki kimyasalla 40´ın üzerinde kanser türüne sebebiyet veriyor. Sigaranın ev gibi kapalı mekânlarda içilmesi ise çevredekilerin bu olumsuz etkilere daha fazla maruz kalmasına neden oluyor. Tabii ki sadece çevredeki canlılar değil cansız varlıklar da sigara dumanından olumsuz etkileniyor…

/resimler/2018-1/19/1705083111417.jpg

Aile Bireylerine Etkisi

Aile bireylerinden birinin dahi evde sigara içiyor olması, içmeyen fertlerin (pasif içici statüsündekiler) sağlığını ciddi anlamda tehdit eder. Sigaranın evin balkonunda içilmesi bile bu etkileri azaltmaya yetmez. Başta çocuklar olmak üzere sigara dumanına maruz kalan herkeste görülebilecek hastalıklar arasında alt solunum yolu enfeksiyonları, boğaz ağrısı, sinüzit, nezle, kulak enfeksiyonları ve kronik öksürük bulunmaktadır. Bu hastalıkların yanı sıra dumana maruz kalma süresinin artması ve duman yoğunluğu, çocuklarda beynin gelişiminin gerilemesi gibi daha ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilmektedir. Çocuklarda görülen kanserlerin azımsanamayacak bir bölümü de sigara dumanına maruz kalınması sebebiyle ortaya çıkmaktadır.

Hamileler ve Çocuklar Varsa Dikkat!

Evde bebek, çocuk ya da hamile bir kadın varsa içeceğiniz tek bir tane sigaranın bile onlara oldukça fazla zarar verebileceğini aklınızdan çıkarmayın! Duman, bebeklerde ve çocuklarda akciğer enfeksiyonları başta olmak üzere çeşitli hastalıklara; hamilelerde ise erken doğum, düşük kiloda doğum ya da düşük yapma vb. kimi durumlara yol açmaktadır.

Eşyalara Etkisi

Sigara dumanı, doğrudan olduğu gibi dolaylı olarak da sağlığımıza etki eder. Kapalı ortamlarda içilen sigaradan çıkan duman, etraftaki perde, mobilya, hatta duvar dâhil her tür eşyaya/nesneye sinmekte ve daha sonrasında tekrar havaya karışarak ciğerlere nüfuz etmektedir. Bu nedenle sigara içildiği anda odada başka birinin bulunmuyor olması da ne yazık ki onları korumaya yetmiyor.

Eşyalara sinen duman sadece sağlığımızı tehdit etmemekte aynı zamanda sindiği eşyanın ömrünü de azaltmaktadır. Sigara dumanı, başta elektronik eşyalar olmak üzere pek çok eşyanın zamanla işlevini yitirmesine neden olmaktadır.

Sigara içilen ortama sinen kokuyla baş etmek de sanıldığından daha zordur. Her bir eşyanın çamaşır makinesinde yıkanması olası olmadığından ne kadar temizlik yapılırsa yapılsın kokunun sadece maskeleneceğini, dışarıdan eve gelen ziyaretçileri rahatsız edeceğini unutmayın!

Sigaranın eşyalar ve dolaylı olarak kişiler üzerindekini en aza indirmek için sigara içilen odanın sık sık havalandırılması gerekmektedir. En makul olan ise -sigara tiryakiliğinden vazgeçilemiyorsa- sigaranın evin dışında içilmesidir.