• Çarşamba 39 ° / 22 ° Güneşli
  • Perşembe 41 ° / 23 ° Güneşli
  • Cuma 41 ° / 22 ° Güneşli

Evde Kurban Bayramına Hazırlık Serüveni

Evde Kurban Bayramına Hazırlık Serüveni

Ramazan Bayramının bitişiyle birlikte verilen bir aylık mola sonunda Kurban Bayramı geldi çattı. Kurban Bayramı diğer bayramlara nazaran daha yorucu ve zahmetlidir. Neticede her evde kurban kesme telaşı baş gösterir. Bayrama günler öncesinden temizlik ile başlanır ve bayramın ilk iki gününe kadar bu telaş devam eder. Türk kadınının bayramla imtihanı her seferinde başarılı sonuçlansa da bayram bittiğinde yorgunluk kaçınılmaz olur. Bayram hazırlıkları yavaştan kafada planlanırken, tatil programı, kurbanlık alma, kesme düşünceleri oluşurken sizlere bayram yazısıyla merhaba demeye karar kıldık. Sıkı bir maratona hazır mısınız? Evlerinizi pirüpak yapmaya hazır olduğunuza eminiz. Temizliği kim sevmez ki?

Temizlik

Bayramın en somut yanı şüphesiz temizliktir. Kapı deliği dahi kulak çöpleriyle temizlenir, her yer dip köşe tertemiz yapılır. Temizlik yaparken her işi bir güne sığdırmayıp birkaç güne yayarak yapmanızı öneririz. Bir gün boyunca temizlik yapıp daha Arife gününde yorgun düşüp bayrama bu yorgunlukla girmeniz keyifli olmaz. Üstelik Kurban Bayramı olduğundan kurbanlık kesen evlerde koşturma bayramın ikinci gününe kadar devam eder. Tüm bu süreç düşünülerek bayram temizliği birkaç güne yayılacak şekilde yapılmalıdır. Temizlik yaparken kendinizi yormadan, dinlenerek çalışmaya özen gösterin. Temizlik malzemeleri kullanımında ise son dönemlerde haberlerde sıklıkla görülen kimyasal zehirlenmelere dikkat ediniz. Örneğin çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi iki maddeyi birbirine karıştırıp daha temiz bir madde elde etmeyi aklınızdan geçirmeyin, zira sonuç maalesef ölümcül olabiliyor.

/resimler/2017-8/15/1425069337304.jpg

Bayram Alışverişi

Kurban bayramı için alışveriş yaparken şeker ve ikramlık olacak tatlı seçiminde yaz sıcakları düşünülerek hareket edilmelidir. Çikolatalar genellikle eridiğinden, birbirine yapıştığından ilk tercih olmamalı, alınıyorsa dolapta muhafaza edilmelidir. Tatlı ise aynı şekilde en uzun ömürlü olan hangisiyse o seçilmelidir. Sıcaklarda tatlılar çoğu zaman şekerleniyor ve tadı bozuluyor. Alışverişte sıcak havalar kesinlikle unutulmamalıdır. Ekonomik bir alışveriş için önceden liste yapıp öyle çıkmanız daha iyi olacaktır.

/resimler/2017-8/15/1425570900806.jpg

Bayram Sofrası

Bayramların en güzel, en huzurlu ve keyifli yanı tüm ailenin, sevilen insanların aynı sofrada buluşmasıdır. Hele ki Kurban Bayramında etlerin güzelce pişirildiği bir sofrada bir şölen etrafında dizilmek inanılmaz keyiflidir. Keyfinizi daim ettirmek için sofra hazırlığınızı yaparken sadeliği, pratikliği ön planda tutmakta fayda var. Elbette sofrada en dikkat edilmesi gereken şey yeme seviyesine dikkat etmektir. Bayramlarda ikramlar ön planda olduğu için kişiler ne kadar çok yediğini kontrol edemiyor, bayramı fazla kilolarla kapatıyor. Oturduğunuz veya oturacağınız sofralarda ölçülü yemeye dikkat ediniz. Her ziyarete gideceğiniz evde en kötü ihtimalle tatlı ikram edileceğini unutmayınız.

/resimler/2017-8/15/1426584808254.jpg

Kurban Kesimi için Malzeme Hazırlığı

Kurban kesecekseniz eğer keseceğiniz hayvanın büyüklüğüne göre önceden bıçak, bıçak eyesi, et poşeti, duruma göre tartı, eldiven gibi kesim aşamasında lazım olabilecek her türlü araç gereci bir gece önceden hazırlamanızda fayda var. Kurban kesilip eve getirildikten sonra komşulara, akrabalara dağıtma aşamasında etleri poşetlemek gerekecek. Buzdolabı poşetini bayram alışverişi listenize eklemeyi unutmayın. Dağıtılacak kişilerin isimlerini yazmak için ise küçük, yapışkanlı not kağıtları kullanabilirsiniz.

/resimler/2017-8/15/1436054350235.jpg