• Salı 38 ° / 22 ° Güneşli
  • Çarşamba 38 ° / 24 ° Güneşli
  • Perşembe 38 ° / 24 ° Güneşli

Evcil Hayvanınız Varsa Bilmeniz Gerekenler!

Tüylerle nasıl başa çıkılır? Hayvanlarla birlikte yaşamanın sağlığımıza olumsuz bir etkisi olur mu?

Hayvanların evcilleştirip onları kendi yaşam alanlarımıza dâhil ettiğimizden beri, karşılıklı öğrendiğimiz nice şey olmasına karşın hâlâ bu birlikteliğe dair onlarca yanıtlanmayı bekleyen soru aklımızı meşgul ediyor. Bu sorulardan en önemlisi, hayvanların bakımıyla ilgili. Bunun yanı sıra “Tüylerle nasıl başa çıkılır, hayvanlarla birlikte yaşamanın sağlığımıza olumsuz bir etkisi olur mu?” gibi sorular da evcil hayvan sahiplerinin cevabını merak ettiği sorulardan…

Evcil Hayvanların Bakımı

/resimler/2018-1/19/1645180900595.jpg

Seviyor oluşumuz, sahibi olduğumuz hayvanlara yeterince ilgi gösterdiğimiz anlamına gelmiyor ne yazık ki. Sahibi olduğumuz hayvanı yeni yaşam koşullarına adapte etmek ve bu koşulları korumak sadece bizlerin elinde. Bu doğrultuda, sahip olduğumuz hayvanın bakımı için öncelikle bir veteriner desteği almalı, daha sonra veteriner hekimin yönlendirmeleri doğrultusunda hareket etmeliyiz. 

Şayet beslediğiniz hayvan köpekse kuduz aşısı ile parazit aşısı yapılmalıdır. Parazit ve diğer gerekli aşılar kedilere de yaptırılmalı. Ayrıca aşının yanı sıra kedilerin kumunu sıklıkla değiştirmek, insanlarda ciddi rahatsızlıklara mahal verecek toksoplazmozis  hastalığının engellenmesi adına da önemlidir. Bu önlemler hem hayvanların yaşam kalitelerine hem de yaşam sürelerine doğrudan etki etmektedir. Kediler hiç yıkanmamalı, köpeklerse yıkanması gerekiyorsa uzun aralıklarla yıkanmalıdır. Hayvanlara karbonhidratlı yiyecekler ve çikolata benzeri tatlılar vermekten de kaçınmalısınız. Aksi takdirde bu paylaşımcılığınız hayvanınızın kör olmasına ya da farklı hastalıklara sebebiyet verebilir. Ayrıca parazit oluşumunu engellemek adına onlara pişmemiş et vermemeniz gerektiğini de unutmayın. En sağlıklı yöntem, kedi ve köpekler için özel olarak üretilmiş olan mamaları tercih etmenizdir.
Kuş besliyorsanız çok ciddi sonuçlara yol açmayacak olsa da grip gibi hastalıklara neden olan etmenleri ortadan kaldırmak için kafeslerini düzenli ve sık aralıklarla, sulandırılarak seyreltilmiş çamaşır suyuyla temizlemelisiniz. Suluklarını günaşırı temizleyerek hayvanların taze suya ulaşmalarını sağlamalı, kış aylarında ortamın havasını yumuşatmalısınız (Radyatör üzerine koyacağınız bir kase su bu anlamda iş görecektir.) Kuşlar tam bir “sevgi arsızı”dır. Onlarla ilgilenmeyi ihmal etmeniz, strese girmelerine neden olabilir. Bu nedenle onlarla konuşmayı unutmayın!

İguana gibi sürüngen hayvanlar da yakın geçmişte evde beslenen hayvanlar arasına girmiştir. Bu hayvanlar taşıdıkları parazitler nedeniyle kimi besin zehirlenmelerine neden olabilmektedir. Özellikle evde hamile bir kadın ya da 5 yaş altı çocuklar varsa bu tür hayvanlarla direkt temastan kaçınmalıdır. Bu hayvanların evlerinin tabanlarının her gün temizlenmesi oldukça önemlidir. Bakımlarının atlanmaması ve lastik eldivenlerle yapılması oluşabilecek hastalıkları engellemede yararlı olacaktır.

Tüy ile Başa Çıkma

Alerji nedeniyle solunum ya da deri hastalığı nükseden bireyler için hayvan tüyü tetikleyici etmen olabilir. Bu nedenle beslemek için tüysüz olan hayvanlar ya da diğer türlere oranla daha az tüy döken hayvanlar seçilmeli ve hayvanların temizliğine gereken ihtimam gösterilmelidir. Hayvanların tüylerini her gün taramak, tüylerin sağa sola sıvanmalarına engel olacaktır. Bunun dışında, hem kendi hekiminizin hem de ilgili veteriner hekiminizin tavsiyelerine uymanız gerektiğini önemle hatırlatalım.