Kolay Solan Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran Karışım

Solmuş Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlanır?

Sulama Zamanının Ve Bir Defa Verilecek Suyun Tespiti

Orkide Bakımında Püf Noktalar

Menekşe Bitkisi Yetiştirilmesi

Fittionia Bitkisinin Yetiştirilmesi

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?--

  • Salı 27 ° / 10 ° Güneşli
  • Çarşamba 30 ° / 11 ° Güneşli
  • Perşembe 32 ° / 15 ° Güneşli

Enginar Hakkında Kısa Bilgi

Enginar Hakkında Kısa Bilgi


Enginar

Enginar, bileşikleri açısından dikenli bir bitkidir. Kökleri yıllarca yaşar. İlkbahar geldiğinde yeni sürgünler sunar. İri ve şekli topuza benzeyen çiçeği, sebze olarak tüketilir. Sapları bir metreyi geçecek bir uzunluğa ulaşabilir. Saplarının üstünde çiçekler bulunur.

Nerdeyse hemen hemen her yerde yetişen bir bitki olsa da daha çok sıkı toprağı sever. İlkbahar geldiğinde yeni çıkmaya başlayan sürgünleri ile üretimi yapılır. Sürgünleri birer metre boşluk bırakarak dikilmeli, havalar kuraklaştığında sürekli sulanmalıdır. Diğer bütün sebzeler gibi çapalanmaya ihtiyaç duyar. Kış yaklaştığında, dondan korumak amacıyla sapları kesilir. Aynı bölgede sürekli enginar yetiştirilecekse toprağı sık sık gübrelenmelidir.

Besin değeri yüksek olmasa da C vitaminini bol miktarda taşır. Ayrıca eczalıkta enginarın besin değeri az olmakla beraber C vitamini bakımından zengindir. Enginardan, safra ifrazında artış meydana getiren, kolesterol metabolizmasını düzenleyen bir madde çıkarılır ve bu yönüyle eczacılıkta da kullanılır.