• Pazar 30.4 ° / 19 ° bulutlu bulutlar
  • Pazartesi 33.4 ° / 19.4 ° Açık hava
  • Salı 33.9 ° / 19.9 ° Açık hava

Çorapla Yatmanın Faydaları Nelerdir Biliyor Musunuz?

Ayaklarınızı ısıtmanın sizin için en kolay yolları nedir? Tabii ki çorap giymek.

Çorapla Yatmanın Faydaları Nelerdir Biliyor Musunuz?

Bazı insanlar yatağa çorapla girmektedir ve bu insanlar yatağa çorapsız giren insanlar tarafından yadırganmaktadır. Ayaklarınız soğuk şekilde yatağa girmeniz gecenizin tamamen huzursuz geçmesine sebep olabilir. Ayaklarınız soğuk şekilde olduğunda, kan damarlarınızın sıkışır ve de bu daha az bir kan dolaşımına sebep olur. Yapılan bazı araştırmalara bakıldığında, geceleri yatmadan önce ayaklarınızın ısıtılması, beyne daha rahat bir uyku için bir sinyal gönderildiğini ortaya kokuyor.

Ayaklarınızı ısıtmanın sizin için en kolay yolları nedir? Tabii ki çorap giymek. Yatağınıza çorapla girmek, sizin ayaklarınızı bütün gece boyunca sıcak tutmanızın en güvenli yolu olacaktır. Tabii ki geceleri çorapla yatmanızın size tek faydası getireceği iyi uyku değildir.

Sıcak basmalarını önleyin:

Menopozlu olan kadınların vücutlarını çok sık sık sıcaklık basar. Sıcaklığını soğutmak için bu çoraplar kullanılabilir.

 

Çatlak topuklarını iyileştirin:

Nemlendirdikten sonra ayaklarınızı, pamuklu çorap giymek çatlak topuklarınızın kurumasını önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 

Potansiyel orgazmları artırın:

Bazı araştırmacılara göre yanlışlık ile çorap giyen bir kısım katılımcıların orgazm oranının yüzde 30 oranında arttığı gözlemlendi.

 

Raynaud Hastalığını önleyin:

Raynaud hastalığı (simetrik olan ve ayak parmaklarını da etkileyen bir vücut dolaşım bozukluğudur) Geceleri çorap giyerek, ayaklarınızı mutlaka sıcak tutun ve de kan dolaşımınızı arttırarak hastalığınızı önleyin.

 

Nasıl Bir Çorap Seçilmeli?

Doğal olan liflerden yapılmış birtakım çoraplar seçilmelidir. Bu tarz çoraplar diğerlerinden biraz daha pahalı olabilir fakat diğer çoraplar da kan dolaşımınızı arttırmak yerine azaltabilir.

 

Çorabı Ne Şekilde Giymelisiniz?

Ayaklarınıza yatmadan önce bir masaj yapın. Masaj yağını ya da bir nemlendiriciyi kullanarak masaj yapın. Bu sayede kan akışınız artacaktır. Çoraplarınızı giymeden birkaç dakika kadar önce saç kurutma makinesi ile çoraplarınızı ısıtın ve giyin. Ancak çoraplarınız çok da ısınmış olmamalıdır. Çok sıcak gelirse de ya çoraplarınızı çıkarın ya da ayaklarınızı yorganınızdan dışarıya sarkıtın.

 

Varis Çorapları Bu Konuda Kullanılabilir mi?

Doktorunuz tarafından verilmiş olmadığı sürece geceleri varis çorapları gibi çorapları giymeyin. Kan akışını da arttırarak dolaşımı rahatlattığı da bilinmesine rağmen, bu tarz çoraplarla yatmayın.

 

Ayak Isıtıcısını Kendiniz Yapabilirsiniz

Yatağınızda ayaklarınızın çok uzun süre sıcakta kalmasını istiyorsanız, kendiniz ayak ısıtıcısı yapabilirsiniz.

 

Gerekli olan malzemeler

pirinç

Sağlam çoraplar

lastik bantlar

 

Yapılışı:

Her bir çoraba yaklaşık 3 bardak kadar pirinç dökün. Çorabınızı sağlam bir lastik bant yardımı ile kapatın.

Mikrodalganızda 1-2 dakika ısıtın. Isınan çorapları yorganınızın altına koyun.

 

Pirinç çoraplarını fırında sakın ısıtmayın; bu yangın tehlikesine sebep olabilir.

Ayrıca çok sıcak olmasının halinde de ayaklarınızda bazı yanıklar meydana gelebilir. Yaşlılara ve çocuklara da uygulamayın.