• Pazar 39 ° / 23 ° Güneşli
  • Pazartesi 39 ° / 23 ° Güneşli
  • Salı 38 ° / 23 ° Güneşli

Çok Fazla C Vitaminini Almanın Yan Etkileri

C vitamini, bağışıklık sistemimiz için güçlendirici olan özelliği ile ünlüdür.

Çok Fazla C Vitaminini Almanın Yan Etkileri

 

C vitamini, bağışıklık sistemimiz için güçlendirici olan özelliği ile ünlüdür. Sadece iyileşmemizde değil, aynı zamanda da serbest radikallerin de neden olabildiği zararı önlemede etkili olduğuna inanılır. Bununla beraber, çok fazla miktarda C vitamini birkaç çeşitli yan etkiye de sahiptir.

 

C vitamini, suda çözünebilen bir vitamindir. C vitamini vücudumuz tarafından sentezlenemediğinden bu vitamin açısından zengin gıdalar tüketerek ya da takviyeler alarak elde edilmektedir. C vitamini birçok besin maddesinde bulunmaktadır. Portakal, limon, greyfurt, misket limonu gibi meyveler C vitamini açısından en zengin olan meyveler arasında yer almaktadır. Meyveler dışında brokoli, kuşkonmaz, lahana, karnabahar gibi sebzeler de bulunur. C vitamini çeken bazı tür insanlar bu vitamin açısından zengin olan bir diyet izlemelidir. Takviye almak da tabii bir seçenektir. Takviyelerin belirtilen dozajda alınması esastır. Bunun nedeni ise aşırı doz ile ilişkili olan olumsuz etkileri önlemektir.

Aşırı Dozda C Vitamini ve de İshal:

C vitamini açısından zengin olan besin tüketimi kabızlık gidermede yardımcı olurken aşırı doz alımı ise ishale yol açma olasılığına sahiptir. Uzunca bir süre boyunca aç karınla çok yüksek dozda C vitamini takviyelerinin alınması mide rahatsızlığına, ishale ve bulantıya sebep olabilmektedir. Bu gibi yan etkiler genel olarak dozun düşürülmesi ya da bir süre için takviye kullanımına ara verilmesi gibi seçeneklerle sona erebilir.

Diğer Türlü Yan Etkiler:

 

C vitamininin aşırı dozu çok oldukça nadirdir. İshal, etkilenen bireyin karşılaşabileceği başlıca bir yan etki olmasına rağmen de hemokromatoz ve talasemi tarzı rahatsızlıklara sahip olan kişiler özellikle dozun aşımından kaçınmalıdır.

Hemokromatoz, aşırı bir demir yüküyle karakterize edilebilen kalıtsal bir hastalıktır. C vitamini de demir emilimine yardımcı olduğundan dolayıtalasemi ve hemokromatoz tarzı durumlardan mustaripolan insanlara C Vitamini asla verilmemelidir.

Aşırı dozdaolan  C vitamini, glikoz-6-fosfat dehidrogenaz eksikliği (G6PDD) ismi verilen tıbbi durumdan mustarip olan insanlarda dahemolitik anemi riskini de artırabilir.

C vitaminin de aşırı doz alımı ve böbrek taşı oluşumu arasında olan bağlantı kesin olarak doğrulanmamış olsa da C vitamini takviyelerinin yüksek dozlarda uzun süreler boyunca içilmesinin kalsiyum oksalat oluşumuna da sebep olabileceği bilinenler arasındadır. Yüksek dozların böbrek taşı problemlerini yaşayanlarda böbrek taşlanmasına sebep olabileceği tehlikesinden dolayı böbrek hastalarının uzak durması önerilmektedir.

Günlük C vitamininin alımı ile ilgili birkaç detay kurala uyulması gerekir. Her ne pahasına olursa olsun yüksek dozdan kaçınılması gerekir. Eğer ki bu gibi takviyeleri kullanıyorsanız da o zaman aldığınız diğer ilaçlar konusunda mutlaka doktorunuzu bilgilendirin. Bu ilaç etkileşimleri önlemek içidir. Vücut C vitamini ihtiyacını karşılaması için en iyi seçenek bu vitamini en doğal besinlerden almak olacaktır. Eğer ki C vitamini takviyesi alıyor iseniz de yeterli miktarlarda su içtiğinizden mutlaka emin olun. Bu sayede C vitamini vücudunuzdan kolaylıkla atılacaktır.