Anahtar Kelimeler: Buğday Nasıl Zayıflanır
  • Pazar 39 ° / 23 ° Güneşli
  • Pazartesi 39 ° / 23 ° Güneşli
  • Salı 38 ° / 23 ° Güneşli

Buğday İle Nasıl Zayıflanır?--

Buğday İle Nasıl Zayıflanır?

Buğday, kepeki ürünler arasında en çok tüketilen üründür. Direkt olarak olmasa da, her öğünde dolaylı olarak buğday tüketiriz. Hem besin değeri çok yüksektir hem de daha kolay zayıflama sağlar. Kilolarından şikayetçi olan kişiler için, tok tutan ama vücudu da zorlamayan besinler önerilmektedir. Aksi yapılan diyetlerde verilen kilolar kısa sürede geri alınacaktır. Bu yüzden, buğday ürünleri diyetlerde sık tavsiye edilir.


Buğday, özellikle lif ihtiyacını çok iyi şekilde karşıladığı için kadınlar tarafından çok sık şekilde tercih edilmektedir. Buğdayın besin değerini açıklamak için, barındırdığı mineral ve vimatinleri gösterebiliriz. Buğday, içinde bol oranda; A, C, E, K, B6, B12 vitamini ve Kalsiyum, fosfor, potasyum ve demir minerali bulundurur.


Zayıflarken vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almamak, çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu sorunlardan kaçınmak için, buğday mutlaka diyetlerde tüketilmelidir. Buğday, diyetlerde birçok alternatif ile birlikte kullanılabilir. Az kalorili ve oldukça sağlıklı bir çorba yapmak isterseniz, buğday çorbası uygun bir seçenek olacaktır. Kaynattığınız buğdayı nane ve yoğurtla karıştırdığınızda yaz ayları için oldukça uygun bir çorba elde edersiniz. Buğday, içinde bulundurduğu lifler sayesinde sindirimi hızlandırır. Yoğurt ise bel bölgesindeki yağların yakılmasında oldukça etkili olduğu için, bu çorba ile oldukça hızlı bir biçimde, sağlığımızı da koruyarak kilo verebiliriz. Buğday ayrıca diyetlerde tüketilen salatalarda da kullanılabilir. Ispanak, roka, soğan ve domates gibi sebzelerle bir salata hazırlandıktan sonra bir çay bardağı kadar haşlanmış buğdayı ekleyip bir de üzerine limon suyu ilave ettiğimizde, C vitamini yönünden son derece zengin bir öğün elde ediilir. Doğrudan buğday tüketimini çok fazla tercih etmeyenler kahvaltıda iki dilim tam buğday ekmeği yemeye özen gösterebilir. Buğday ürünlerini tüketmek, diyette iştah konusunda çok önemlidir. Buğday, cilt, sindirim sistemi ve kalpte baş gösteren hastalıklara karşı da bir koruyucudur.

 


HANGİ HASTALIKLARA KARŞI KORUYUCUDUR?

 

 

/resimler/2018-6/12/1752532395401.jpg

 

 

 


Buğday, en çok tüketilen temel tahıl ürünlerinden biridir. Buğday, herkesin tüketebileceği bir tat ve aromaya sahip olmasından dolayı çokca tüketilir. Fakat, faydaları da saymakla bitmeyecek kadar çoktur. Birçok hastalığa karşı gerçekten etkilidir ve vitamin ve mineral bakımından son derece zengindir.
Buğdayın iyi geldiği hastalıklar arasından dikkat çekenleri şunlardır;

 

Kanser

 

Tam tahıllı ürünlerin tüketilmesinin kanser oluşumuna karşı güçlü bir önleyici etkisi olduğu bilinmektedir. En faydalı tahıl olan buğday da, doğal olarak da kanser oluşumuna karşı ciddi bir koruyucudur.


Kalp Sağlığı

 

Tam tahıllı ürünlerin mümkün olduğunca çok tüketilmesinin kötü kolesterolü ve vücuda ciddi zarar verebilecek trigliseritlerin ortaya çıkmasının önüne geçtiği uzmanlar tarafından saptanmıştır. Bu konuda en çok öne çıkan buğday ürünü, tam buğday ekmeğidir.

 


Sindirim ve Boşaltım Sistemi Hastalıkları

 


Buğdayın en büyük faydası, lifli içeriği sayesinde bağırsaklaradır. Tam buğday olarak bilinen formunda tüketildiğinde sindirimi daha kolay hale getirir, hazımsızlığın önüne geçer, kabızlık sorununu ortadan kaldırır, midenin güçlenmesine yardımcı olur. Buğday, aynı zamanda bağırsak kanserinin önlenmesinde en önemli besindir.

 


Şeker Hastalığı

 


Tam tahıllı ürünleri tüketmeyen kesimde, 2.tip şeker hastalığı riskinin çok daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan birçok deney ve araştırma, tam tahıllı ürünlerin LDL adı verilen kötü kolesterolün düşük, insülin duyarlılığın yüksek olmasını sağladığını göstermiştir. Bu yüzden, şeker hastalığı riskiyle karşı karşıya olanlar mutlaka buğday tüketmelidir.

 


Obezite

 


Obezite, günümüzde birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede insan sağlığını en çok tehdir eden sorunların başında gelmektedir. Obezetinin nedenleri arasında dengesiz beslenme, sporsuz yaşam, kaltım gibi farklı etmenler sayılabilir. Tam tahıllı ürünler, vücut kütle endeksinin azalmasına önemli bir katkı sağlar. Kilo vermek için, tam tahıllı ürünlerin kullanılması sağlıklı bir hayata merhaba demek için mutlaka atılması gereken bir adımdır.