Kolay Solan Çiçekleri Sadece 3 Malzemeyle Canlandıran Karışım

Solmuş Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlanır?

Sulama Zamanının Ve Bir Defa Verilecek Suyun Tespiti

Orkide Bakımında Püf Noktalar

Menekşe Bitkisi Yetiştirilmesi

Fittionia Bitkisinin Yetiştirilmesi

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?--

  • Salı 27 ° / 10 ° Güneşli
  • Çarşamba 30 ° / 11 ° Güneşli
  • Perşembe 32 ° / 15 ° Güneşli

Akşam Sefası Nasıl Yetiştirilir?

Akşam Sefası Nasıl Yetiştirilir?


Akşamsefası bitkisi genellikle akşam açtığı için akşamsefası diye isimlendirilen bir bitkidir. Akşamsefasının benzeri olan bir diğer bitki ise kahkaha çiçeğidir. Fakat kahkaha çiçeği akşamsefasının aksine gündüzleri açıp geceleri kapanan bir çiçektir. Bu yüzden kahkaha çiçeğinin diğer adı da gündüzsefasıdır.
Akşamsefası bir süs bitkisidir ve yaklaşık olarak 60-70 santimetreye kadar uzayabilen sık dallara sahip bir bitkidir. Akşamsefasının gece açan çiçekleri rengârenktir. Bu renkler arasında en çok bilinenleri ise sarı, kırmızı, beyaz, mor renkleridir. Bu bitki yaz mevsiminin ortalarında çiçek açmaya başlar ve sonbaharın sonuna kadar yaşayabilir. Akşamsefası soğuğa dayanıklı bir bitki olup kışın da canlı kalmayı başarabilen bitkiler arasındadır.


Akşamsefasının bir diğer özelliği ise bol miktarda tohum verebilmesidir. Akşamsefasının tohumlarının büyüklüğü yaklaşık olarak nohut tanesi büyüklüğündedir ve siyah renktedir. Akşamsefasının dibinde bulacağınız tohumlarını kurutup gelecek yaza saklayarak tekrar kullanabilirsiniz. ,


Akşamsefası bitkileri genel olarak yumuşak ve derin toprağı severler. Her ne kadar soğuğa dayanıklı olsalar da yazın susayan canlılar arasındadır ve yaz mevsiminde bol bol su isterler. Eğer akşamsefası bitkisine bol miktarda su verilirse daha çabuk gelişir ve daha çok dallanarak budaklanır.
Akşamsefalarının en güzel özellikleri ise en başta söylediğimiz gibi gece açan çiçekler olması. Yani eğer bir akşamsefası bitkiniz varsa gecenize renk katan bir canlıya sahipsiniz demektir.