Çalışan Annelere Pratik Öneriler

Saç Dökülmesinin Ana Nedenleri Nelerdir

Sağlıklı Bir Yatak Odası İçin Gerekenler Nelerdir

Evde Kolayca Bakabileceğimiz Çiçekler ve Bakım Önerileri

Tatil Planı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler--

Tabule Salatası Tarifi

Gümüş ve Bakır Eşyalar Nasıl ParlatılırAcı biberin acısını nasıl alınır?

Yemeğin Acısını Azaltmak İçin, Yemeğin acı biber tadı nasıl azaltılır?

Yemeğin Acısını Azaltmak İçin, Yemeğin acı biber tadı nasıl azaltılır?

Mine hanımın sorusu; ”çorba yaparken koyduğum pul biber fazla kaçtığından yemeğimin tadı acı oldu. Acılığı azaltabilir miyim?”Sizlerde Mine hanım gibi sorularınızı bize yollayabilirsiniz.

Acı biberin acısını nasıl alınır?

Alışveriş esnasındadalgınlık ile tatlı yerine acı biber aldınız. Bu biberi atmak yerine acısını azaltabilirsiniz. Öncelikle biberlerin içini açıp çekirdeklerini ve beyaz kısımlarını ayırın. Sonrasında biberi tuzda bekletin. Tuzun su emme özelliği olduğundan biberdeki acı suyu emecektir. Şimdi biberleri tuzdan temizleyip yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

 

Yemeğin acı biber tadı nasıl azaltılır?

Limon; eğer limon veya yeşil limon yemeğinize girebilir diye düşünüyorsanız size birkaç öneri daha; salata ya da çorbanız acı olduysa birkaç damla limon suyu damlatın bu çorbanızın acısını azaltacaktır. Arzuya göre çorbanıza bir miktar pirinç ya da erişte de eklenebilir. Buda acının etkisini azaltacaktır. Çok acı olan salatanıza makarna ekleyerek, çöpe atmak yerine acısı azaltılmış makarna salatasına çevirerek servis edebilirsiniz.

Patates; Tuzlu yemeklerde olduğu gibi acı yemeklerde de patates kurtarıcınız olacaktır.  Pişen sosunuza ya da çorbanıza bir patates (veya daha fazla) atın ve yemeğinizle birlikte pişirin. Yemeğin miktarına ve acı oranına göre ekleyeceğiniz patates miktarını ayarlayabilirsiniz. Patatesi soyup yemeğe atın. Pişme sırasında patates acıyı içine çekecektir.

Krem Şanti; Macar Tas Kebabı gibi kremsi kıvamda olan yemeklerinizin acısını almak için, yemeğiniz pişerken yemeğin içine bir kaşık krema ya da krem şanti ekleyin ve karıştırarak pişirmeye devam edin. Aynı zamanda acı yemeğinizi, yanında bir kâse krem şanti ya da yoğurt ile servis edebilirsiniz.

Domates sosu; lezzetli bir domates sosu pişirirken bile ilave ettiğiniz baharatlardan dolayı sosunuz istemeden acı olabilir. Sosunuz çoksa yarısını bölerek ve içerisine taze domates veya konserve domates ilave ederek acıyı etkisiz hale getirebilirsiniz. Sosunuz az ise biraz salça ve su ilave ederek acıyı azaltabilirsiniz.

Acıya karşı tatlı; bu ipucu tüm yemekler için uygun değildir. Tatlımsı ve ekşi yemeğiniz acı ise deneyebilirsiniz. Pişmiş olan yemeğinize az miktarda bal veya akçaağaç şurubu ekleyerek acısını alabilirsiniz. Akçaağaç şurubu, akçaağaçtan elde edilen tatlı bir şuruptur. Yalnız dikkatli bir şekilde yavaş yavaş çay kaşığı ile ölçerek koyun aksi takdirde yemeğiniz istediğinizden çok daha tatlımsı olur.

Acıya karşı yağ; bu ipucumuz yalnızca çorbalar için uygundur. Acı çorbanıza sıvı yağ ekleyin ve iyice karıştırın. Bu evrede sabırlı olmak gerekiyor, yağ yüzeye çıkmaya başlayınca bir kaşık ile çorbanızın üzerinden yağı alın. Acı, yağ ile birlikte çorbanızdan çıkmış olacaktır.